Morawiecki: więcej wpływów z podatków

Budżet na 2017 r. zakłada wzrost przychodów z podatków i ma w tym pomóc uszczelnienie systemu podatkowego - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Marek Mytnik; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Budżet na 2017 r. zakłada wzrost przychodów z podatków i ma w tym pomóc uszczelnienie systemu podatkowego - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Podczas wystąpienia w Sejmie wicepremier zwrócił uwagę, że budżet na 2017 r. oparty jest o trzy główne założenia: utrzymanie stabilizującej reguły wydatkowej, „kotwicy” budżetowej na poziomie 3 proc. deficytu oraz zapewnienie wszystkich świadczeń społecznych.

Według niego deficyt jest na najniższym poziomie w ciągu ostatnich 10 lat. - Wzrost gospodarczy zakładamy na poziomie 3,6 proc., inflację - na poziomie 1,3 proc., a dla emerytów i rencistów ten wskaźnik wyniesie 1,6 proc. - stwierdził wicepremier.

Morawiecki powiedział także, że inwestycje realizowane z wydatków publicznych wyniosą w przyszłym roku 4,4 proc. w stosunku do PKB i będzie to czwarty poziom w Europie. 

- Przyrost dochodów podatkowych ma wynieść 9,4 proc. Wpłatę (do budżetu) z NBP zakładamy na poziomie 620 mln zł - dodał wicepremier.

Według niego o 130 mln zł do około 536 mln zł w przyszłym roku wzrosną wydatki na leki dla seniorów. Morawiecki zapowiedział również, że w 2017 r. przyrost dochodów z podatku od przedsiębiorstw (CIT) wyniesie 29,8 mld zł, z VAT przyrost ma wynieść blisko 11 proc. - do poziomu 143,1 mld zł (o 12-13 mld zł więcej). - Akcyza wzrośnie do 69 mld zł i jest to przyrost o 6 mld zł. Będzie to najwyższy poziom w ciągu ostatnich 6 lat - dodał.

A w przypadku podatku PIT oczekiwany jest wzrost o ok. 5 proc.

 

Źródło: ISBnews

#podatki #Mateusz Morawiecki

MP
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo