Jednym z ważnych argumentów entuzjastów przyjmowania „uchodźców” z Bliskiego Wschodu i Afryki do Europy było przekonanie o tym, że w większości są to matki z dziećmi. W związku z napływem imigrantów mówiono niejednokrotnie tylko dzieciach, które razem z rodzicami uciekają ze swojej ojczyzny. Przeprowadzone badania jasno wskazują, że 2/3 dzieci uchodźców, których wiek został skontrolowany przez urzędników, okazało się być dorosłymi.

Prawie dwie trzecie „dzieci" uchodźców, których urzędnicy pytali o rzeczywisty wiek okazało się być dorosłymi – podaje telegraph.co.uk opierając się na danych Home Office (HO) – ministerialnego działu w rządzie Jej Królewskiej Mości w Zjednoczonym Królestwie, który jest odpowiedzialny m.in. za sprawy imigracyjne.
 
Dokumenty pokazują, że w ciągu roku do września 2015 roku, 65 proc. dzieci uchodźców, których wiek zakwestionowano, okazało się być pełnoletnimi.

Sprawa wypłynęła po tym, jak posłowie w Wielkiej Brytanii zadawali pytania dotyczące wieku 14 uchodźców, którzy zostali sprowadzeni na wyspy w tym tygodniu z „Dżungli", czyli obozu w Calais.
 
Home Office nie ma możliwości niezależnego sprawdzenia wieku dzieci uchodźców, którzy trafili do ​​Wielkiej Brytanii. Z dokumentów HO wynika, że ​​jeśli uchodźca nie posiada metryki, urzędnik w oparciu o ich wygląd bądź postawę może zakwalifikować kogoś jako „dziecko”.
 
Konserwatywny poseł David Davies wezwał do rygorystycznych niezależnych kontroli – takich jak badania stomatologiczne lub zdjęcia rentgenowskie, by w ten sposób ustalić wiek uchodźców przybywających do Wielkiej Brytanii.
 
Przez rok, do września 2015, zakwestionowano wiek 590 ubiegających się o azyl osób. Ocenie wiekowej poddano 574 z nich. Spośród 574 skontrolowanych uchodźców 371 uznano za osoby dorosłe.
 
Od 2006 roku doszło do 11,121 kontroli wieku. Spośród tych osób, 4828 zostało uznanych za dorosłych.
 
Dokumenty Home Office pokazują, że uchodźcy „powinni być traktowana jako osoby dorosłe, jeśli ich wygląd czy zachowanie bardzo sugeruje, że mają znacznie powyżej 18 lat".