Czy Trybunał powinien balować za niemieckie pieniądze? Halicki wił się jak piskorz

Poseł PO Andrzej Halicki nie potrafił odpowiedzieć w TVP Info na pytanie Michała Rachonia, czy niemiecka Fundacja Konrada Adenauera powinna finansować jubileusz Trybunału Konstytucyjnego.

TVP Info
Poseł PO Andrzej Halicki nie potrafił odpowiedzieć w TVP Info na pytanie Michała Rachonia, czy niemiecka Fundacja Konrada Adenauera powinna finansować jubileusz Trybunału Konstytucyjnego. Zamiast tego polityk Platformy opowiadał - jakby nie słysząc pytania - że jubileusz mógł zostać zorganizowany poza Warszawą.

Jubileuszową imprezę Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku współfinansowała Fundacja Konrada Adenauera. Jej prezesem jest niemiecki europoseł Hans-Gert Pöttering, prominentny polityk CDU, a 97 proc. budżetu tej organizacji pochodzi z niemieckich środków publicznych. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Rzepliński się wygadał. I ostatecznie pogrążył Komisję Wenecką. WIDEO

O ten kompromitujący fakt dziennikarz TVP Info Michał Rachoń zapytał znanego obrońcę praworządności w Polsce - posła PO Andrzeja Halickiego. Jaka była jego reakcja? To trzeba zobaczyć:Sponsorowanie przez Niemców imprezy polskiego sądu konstytucyjnego nie spodobało się nawet części polityków opozycji. Genowefa Grabowska, była europosłanka Socjaldemokracji Polskiej, napisała na Twitterze:Dodajmy, że jednym z gości 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego był Leonard Łukaszuk, od 1953 r. funkcjonariusz bezpieki, pierwszy wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego z 1986 r.  Łukaszuk rozpoczął swoją współpracę z komunistyczną dyktaturą już w 1953 r. jako referent Departamentu V, odpowiedzialnego za masowe krwawe represje na obywatelach w okresie stalinizmu. W 1956 r. został oficerem operacyjnym Departamentu III odpowiedzialnego za walkę z - jak bezpieczniacy określali działalność niepodległościową - „bandytyzmem” politycznym. W 1976 roku pracował m.in. na niejawnym etacie w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, gdzie jak podaje IPN, „został zdekonspirowany, jako funkcjonariusz resortu, a informację o tym fakcie podała m.in. Radio Wolna Europa”.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Andrzej Halicki #Niemcy #Trybunał Konstytucyjny

wg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo