​Zabiorą krajom bałtyckim, dadzą Białorusi

  

Rosja planuje odebrać portom bałtyckim dochody z tranzytu białoruskich produktów naftowych. Rosyjskie Koleje Państwowe przygotowały już propozycje niezwykle atrakcyjnej zniżki na transport białoruskich produktów do portów rosyjskich, w wysokości 25 proc. – poinformował we wtorek „Kommiersant”.

Według gazety „Kommiersant”, która cytuje portal kresy24.pl, zarząd Rosyjskich Kolei Państwowych jeszcze w tym tygodniu pochyli się nad kwestią udzielenia 25 procentowej zniżki na transport benzyny, oleju napędowego i oleju opałowego z rafinerii białoruskich do portów rosyjskich. Do tej pory około 90 proc. produktów naftowych Białoruś wysyłała do krajów bałtyckich i na Ukrainę.

Jak podaje gazeta, zniżki mogą zacząć obowiązywać w ciągu 10 dni po opublikowaniu decyzji (zakłada się, że obowiązywanie zniżek potrwa do końca 2018 roku). Dotąd produkty naftowe z Białorusi były wysyłane do Ventspils (Łotwa) i Kłajpedy (Litwa).

Zniżka proponowana przez Rosję w wysokości 25 proc., uczyni transport do portów rosyjskich porównywalnym z taryfami portów w krajach bałtyckich.

Należy zauważyć, że jeśli porozumienie zostanie zawarte, rosyjskie koleje zarobią dzięki dodatkowym ładunkom około 8 mld rosyjskich rubli (około 126 milionów dolarów).
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: kresy24.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Sikorski próbuje wbić klin w obóz Zjednoczonej Prawicy? Zdecydowana reakcja Jarosława Gowina

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Lider Porozumienia, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odpowiedział na insynuacje Sikorskiego. Podkreślił, że nie marzy o tym, żeby zostać premierem. "Definitywnie" - oświadczył. - To nie jest pierwsza tego typu wypowiedź Radosława Sikorskiego, to jest nieudolna próba wbijania klina w obóz Zjednoczonej Prawicy - oświadczył minister nauki.

Gowin pytany w Polsat News o pomysł sformułowany przez Radosława Sikorskiego (PO), że opuszczając obóz Zjednoczonej Prawicy z posłami Porozumienia mógłby utworzyć rząd z opozycją i stanąć na jego czele zapewnił, że nie ma takiej opcji.

"To nie jest pierwsza tego typu wypowiedź Radosława Sikorskiego, to jest nieudolna próba wbijania klina w obóz Zjednoczonej Prawicy"

- oświadczył minister nauki. "Jestem politykiem o dosyć wyrazistych poglądach konserwatywnych - w sferze moralnej, choć umiarkowanie konserwatywnym w sprawach gospodarczych, wolnorynkowych" - podkreślił.

"Czy polityk o konserwatywnych poglądach może być w jednym rządzie na przykład z Barbarą Nowacką? Czy polityk o poglądach wolnorynkowych może być w jednym rządzie z Adrianem Zandbergiem, który chlubi się tym, że jest gospodarczym marksistą?"

- pytał retorycznie Gowin.

Prowadzący przypomniał Gowinowi, że wcześniej odszedł z Platformy Obywatelskiej. „Jaką mamy pewność, że nie odejdzie pan ze Zjednoczonej Prawicy" - pytał dziennikarz.

Gowin przypomniał, że wówczas był typowym "PO-PiSowcem". "Do polityki wszedłem jako osoba bezpartyjna, senator popierany przez Platformę Obywatelską i przez PiS" - podkreślił.

Żegnany przez dziennikarza jako "wicepremier Jarosław Gowin, który przynajmniej na razie nie marzy o tym, żeby zostać premierem", odpowiedział: "definitywnie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts