Największy bieg patriotyczny w Polsce

Rozpoczęły się już zapisy do 28. edycji Biegu Niepodległości, który tradycyjnie będzie jednym z punktów obchodów 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

fot. Zbyszek Kaczmarek/ Gazeta Polska
Rozpoczęły się już zapisy do 28. edycji Biegu Niepodległości, który tradycyjnie będzie jednym z punktów obchodów 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla sportowców to mocny akcent, którym można zakończyć sezon biegowy.

Stołeczny Bieg Niepodległości jest bez wątpienia największym i najważniejszym biegiem patriotycznym w Polsce. To także jedna z największych biegowych imprez w roku. Z edycji na edycję rośnie jej popularność - ostatni bieg ukończyło 12832 biegaczy, czyli ponad pół tysiąca więcej niż w 2015 roku. 

Tym razem na zawodników ponownie czeka pula 15 tysięcy pakietów startowych. Jak je zdobyć? Wystarczy zarejestrować się na bieg za pośrednictwem strony „Aktywna Warszawa” i wypełnić specjalny formularz. Po rejestracji każdy z uczestników ma trzy dni na wniesienie opłaty startowej - ważne, by o tym pamiętać, bo po przekroczeniu terminu nasze zgłoszenie zostanie usunięte z bazy danych. W pakiecie startowym znajdzie się okolicznościowa, jednobarwna patriotyczna koszulka wraz z numerem startowym, a po ukończonym biegu każdy zawodnik otrzyma także pamiątkowy medal, napój, posiłek regeneracyjny i dyplom. W poprzedniej edycji imprezy chętnych było o wiele więcej niż pakietów startowych, dlatego z decyzją o starcie warto się pospieszyć. 

W ubiegłym roku 11 listopada na ulice stolicy wyruszyło 15 tysięcy biegaczy. Imponująco wyglądali zwłaszcza na starcie, gdzie ubrani w białe lub czerwone koszulki z orłem utworzyli wielką, żywą flagę Polski. Tuż przed startem uroczyście odśpiewano hymn narodowy - dla wielu startujących Bieg Niepodległości to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim najlepsza forma uczczenia święta niepodległości. To podczas Biegu Niepodległości sportowcy często podejmują próbę pobicia swoich rekordów życiowych.
Przed głównymi zawodami na dystansie 10 kilometrów (godz. 11:11), o godzinie 10:35 wystartuje także bieg Mila Niepodległości, w którym symboliczny dystans 1918 metrów pokonają uczniowie klas pierwszych i gimnazjów imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie zabraknie także rywalizacji na wózkach z napędzanych przez łańcuch (tzw. handbike), zwykłych wózkach aktywnych i marszu nordic walking (6,5 km).

Trasa jak zawsze poprowadzi uczestników przez centralne arterie Warszawy. Start będzie miał miejsce u zbiegu ulicy Stawki i al. Jana Pawła II. Zawodnicy przebiegną wiaduktem nad al. Jerozolimskimi i ul. Chałubińskiego dotrą aż do al. Niepodległości. Biegacze i zawodnicy na wózkach nawrócą w prawo na wysokości ul. Rakowieckiej, a zawodnicy na wózkach aktywnych i nordic walking wcześniej - przy ul. Koszykowej.

Można się spodziewać, że Bieg Niepodległości przyciągnie na start znane w warszawskim światku biegowym nazwiska. Rok i dwa lata temu w listopadowym biegu triumfowała Iwona Lewandowska, która w październiku - po raz pierwszy pod nowym nazwiskiem Bernardelli - wygrała start na „dychę” podczas „Biegnij Warszawo”. Dwa razy z rzędu 11 listopada ze zwycięstwa wśród panów cieszył się z kolei Łukasz Parszczyński. - Jestem żołnierzem zawodowym i co roku staram się uczestniczyć w tym święcie - mówił na mecie. - To moje trzecie trofeum w postaci sygnetu z orłem w koronie - dodała Lewandowska-Bernardelli.

W ramach przygotowań do biegu można sprawdzić formę w 5-kilometrowym Biegu Rembertowa „RUNbertów”, który w niedzielne południe 23 października odbędzie się na terenie Akademii Sztuki Wojennej (dawny AON). Trasa posiada atest PZLA.

ODBIÓR PAKIETÓW STARTOWYCH
Od 19 października do 9 listopada w Biurze Zawodów (sala im. Stefana Kisielewskiego, Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, wejście od ul. Marszałkowskiej). W dniach 10 i 11 listopada pakiety wydawane będą tylko biegaczom spoza Warszawy.
Szczegóły: www.aktywnawarszawa.waw.pl

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie - dodatek Mazowsze

#Bieg Niepodległości #bieg #bieganie

mch
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo