Zmarł Józef Bandzo, ps. „Jastrząb” - żołnierz „Łupaszki”

  

– Józef Bandzo, ps. "Jastrząb", to jedna ze wspanialszych postaci Polski XX wieku. Osoba, która 1943 r. ochotniczo zgłosiła do oddziałów partyzanckich. Był jednym z pierwszych partyzantów w Polsce. Z tej partyzantki odszedł dopiero 1946 – powiedział dla portalu niezalezna.pl historyk prof. dr hab. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.

W 1960 roku został aresztowany pod pozorem spraw gospodarczych. Wyszedł z więzienia dopiero w 1976 roku, chociaż był skazany na dożywocie. Władza nie aresztowała go ze względów gospodarczych, była to sprawa sprowokowana, w której chodziło o wsadzenie do więzienia jednego z ostatnich żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK – powiedział prof. Niwiński

Do najbardziej znanych akcji Józefa Bandzo należy szturm na Murowaną Oszmiankę na Wileńczyźnie, gdzie został ciężko ranny. Była to największa bitwa partyzancka przed akcją „Burza”, w której brało udział 1,5 tys. żołnierzy

– przypomniał profesor.

Był osobą o nieprzeciętnej inteligencji, wyjątkowo ciepły i pełny człowieczeństwa – powiedział prof. dr hab. Piotr Niwiński.

Brał udział w sławetnym rajdzie z 19 maja 1946 roku, kiedy szwadron porucznika Zdzisława Badochy „Żelaznego” rozbił siedem posterunków Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa. W jednej z tych akcji brał udział Bandzo, będący w przybocznej osłonie majora „Łupaszki”

– dodał prof. Niwiński.

O śmierci Józefa Bandzo rozmawialiśmy również z Jackiem Pawłowiczem, dyrektorem warszawskiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – To smutna wiadomość dla Polski, odszedł niezwykły człowiek, jeden z ostatnich żołnierzy „Łupaszki” – podkreślił Pawłowicz.

Józef Bandzo zmarł po ciężkiej chorobie. Miał 92 lata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Były współpracownik Macrona w areszcie

prezydent Francji Emmanuel Macron / kremlin.ru

  

Alexandre Benalla, były bliski współpracownik prezydenta Emmanuela Macrona, został osadzony w tymczasowym areszcie w związku z prowadzonym dochodzeniem ws. stosowania przemocy podczas pierwszomajowej manifestacji w Paryżu w 2018. Informację potwierdzają francuskie źródła sądowe.

Sąd wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu 27-letniego Alexandra Benalli, zatrudnionego do lipca ubiegłego roku w administracji prezydenckiej, w związku z niedotrzymywaniem przez niego warunków nadzoru prokuratorskiego. Wniosek o tymczasowe zatrzymanie złożyli kuratorzy Benalli.

Podczas rozprawy sąd w Paryżu podjął również decyzję o osadzeniu w areszcie innego współpracownika prezydenta Macrona - a prywatnie przyjaciela Benalli - Vincenta Crase. Był on zatrudniony w aparacie ugrupowania „La Republique en marche” - partii Emmanuela Macrona, która aktualnie sprawuje władzę we Francji.

Bezpośrednim powodem decyzji o areszcie tymczasowym było to, że 31 stycznia portal informacyjny Mediapart zamieścił na swych stronach potajemne nagranie kilku rozmów telefonicznych, jakie obaj mężczyźni przeprowadzili w dniu 26 lipca ub.r. Benalla i Crase byli wówczas objęci prokuratorskim zakazem jakichkolwiek kontaktów dwustronnych - przypomina agencja AFP. Cztery dni wcześniej postawiono im zarzuty stosowania przemocy podczas manifestacji w Paryżu.

Agencja AFP przypomina, że od kilku miesięcy afery związane z osobą Alexandra Benalli koncentrują na sobie uwagę mediów we Francji i poważnie nadwerężają pozytywny wizerunek prezydenta Macrona.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl