​Debata „Gazety Polskiej”. Turystyka w Polsce ma dziś historyczną szansę

„Turystyka, a gospodarka.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
„Turystyka, a gospodarka. Polska, Europa, świat” – pod takim hasłem odbyła się w sobotni poranek debata problemowa towarzysząca odbywającym się w podwarszawskim Nadarzynie trzydniowym Międzynarodowym Targom Turystycznym. Zakończą się one w niedzielę, 16 października.

W zorganizowanej przez redakcję Gazety Polskiej godzinnej debacie o roli turystyki w rozwoju gospodarczym Polski uczestniczyli Dawid Lasek, sekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marek Matuszewski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej Sportu Turystyki, Jacek Janowski, wicedyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej, Dariusz Wojtal, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki oraz Tomasz Szypuła z Ptak Holding. Rozmówcy zgodnie podkreślali, że turystyka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż gospodarki polskiej.

Minister Dawid Lasek uważa, że turystyka jest bardzo mocnym filarem gospodarki.

Dowodzi tego nie tylko 5,6 proc. udział turystyki w Produkcie Krajowym Brutto za  2015 rok. Ten sezon letni okazał się być rekordowy. Tempo wzrostu, według danych GUS, jest bardzo wysokie jeśli chodzi o wydawane pieniądze i liczbę turystów i odbytych podróży. We wszystkich tych wskaźnikach odnotowano od 5 do 6 proc wzrostu. To powinno być argumentem, aby potraktować poważnie taką branże

– stwierdził minister Lasek.

Przyznał, że fakt iż mamy tegoroczne rekordy w turystyce wynika też niezależnych od nas przyczyn geopolitycznych. Wydarzenia na świecie zablokowały wyjazdy w rejon morza Śródziemnego i bliskiego Wschodu.

Ludzie ze względu na bezpieczeństwo wybierają wakacje w kraju, ale taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie. Trzeba wykorzystać ten sprzyjający nam czas, aby stworzyć w Polsce lepsze warunki organizacyjne, finansowe i prawne dla rozwoju turystyki

– dodał minister. Zapewnił, że rząd będzie starać się o wprowadzenie takich zmian.

Poseł Marek Matuszewski zwrócił uwagę, że branża turystyczna, która zapewnia 6 proc. PKB przynosi do budżetu  więcej pieniędzy niż cały przemysł ciężki, wytwarzający 2 proc. PKB. Ponadto około 800 tys osób znajduje prace w firmach turystycznych.


Przedstawiciel branży twierdzą, że jeden złoty zainwestowany w turystykę daje pięć złotych zwrotu, zatem trzeba jeszcze dynamiczniej tej sektor rozwijać, aby osiągnąć ten poziom znaczenia co Niemcy, gdzie wkład turystyki PKB wynosi 9 procent

–  stwierdził poseł Matuszewski. Jego zdaniem w tej sferze jest wiele do osiągnięcia w Polsce, która ma duże walory krajobrazowe i wiele zabytków.

Ludzie z pieniędzmi jeżdżą po świecie, ale też często na krótko wybierają się na wycieczki kulturoznawcze. W tym mamy niesamowity potencjał i możemy mieć za trzy lata nawet 9 proc. PKB

– dodał Marek Matuszewski.

Trzydniowe targi zorganizowane w centrum PtaxExpo w Nadarzynie przyciągnęły ogromną liczbę gości, gdyż program zaplanowanych wydarzeń był naprawdę imponujący. W imprezie wzięło udział ponad 230 wystawców. Duże przestrzenie na jakich zorganizowano imprezę sprawiły, że nie było ścisku.

Dzień przed debatą o roli turystyki w gospodarce odbyła się konferencja dotycząca bezpieczeństwa w turystyce krajowej i zagranicznej. Uczestnicy dyskutowali m.in. o tym, czy  prawo krajowe i unijne w zakresie turystyki stwarza podstawy dla bezpieczeństwa podróżujących oraz jak przeciwdziałać skutkom niekorzystnych wydarzeń, czyli o ubezpieczeniach turystycznych. Poruszono także problemy, jakie pojawiają się w związku z dynamicznym rozwojem bazy agroturystycznej oraz innych obiektów noclegowych na terenach wiejskich. Omówiono m.in. przepisy regulujące działalność agroturystyczną, kategoryzację obiektów i związany z tym gwarantowany poziom usług.

 

Źródło: niezalezna.pl

#turystyka #debata #Gazeta Polska

Adam Maciejewski
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo