Zachodnie koncerny boją się tego podatku, ale i tak będzie

  

Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki potwierdził, że rząd pracuje nad nową ustawą o podatku handlowym. Z kolei poseł Jacek Sasin, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w rozmowie z reporterką niezalezna.pl, zapewnił, że budżet jest realizowany zgodnie z planem, a dochody rosną dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

Pod koniec września Komisja Europejska zakwestionowała obowiązujący w Polsce podatek handlowy. Ustawę wprowadzającą podatek krytycznie oceniała Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, reprezentująca interesy zagranicznych koncernów, takich jak Auchan, Tesco czy Jeronimo Martins.

Ustawa o podatku handlowym weszła w życie 1 września. Zgodnie z nią obowiązują dwie stawki – 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Według założeń rządu, w 2017 r. podatek ten miał przynieść 1,6 miliarda złotych wpływów do budżetu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Juncker uderza w polską gospodarkę! KE chroni interesy zagranicznych koncernów

Do tego problemu odniósł się dzisiaj wicepremier Mateusz Morawiecki, który był gościem Polsat News. Pytany, czy rząd pracuje nad ustawą o podatku handlowym, potwierdził.

- Tak, tak. To pewna dyskryminacja. Akurat ten piękny kraj, o którym rozmawiamy – Francja – ma podatek handlowy od 1972 roku i wszystko jest w porządku, nikomu nie przeszkadza. On się nawet tak nazywa – podatek od rzemiosła i usług po to, żeby wspierać lokalne rzemiosła i usługi, lokalny handel. U nas KE niestety zakwestionowała ten podatek. Będziemy starali się bardzo szybko wejść w dialog z KE, jakiego typu podatek jest możliwy, bo chcemy pracować nad tym podatkiem. Może trzeba odwzorować ten francuski, może hiszpański - tłumaczył.

Zwrócił również uwagę na inny bardzo istotny wątek.

Jesteśmy wyraźnie traktowani jako obywatel UE drugiej kategorii. Nie chcemy być traktowani jako państwo drugiej kategorii i na pewno sobie na to nie pozwolimy, ale nie chcemy też wchodzić w konfrontację

- podkreślił wicepremier Morawiecki.


Z kolei poseł Jacek Sasin zapewnił, że:

Budżet tegoroczny jest realizowany zgodnie z planem. Wyraźnie obserwuje wzrost dochodów budżetu, to są skutki przyjęcia ustaw uszczelniających system podatkowy. W przyszłym roku te działania będą jeszcze bardziej widoczne, bo kolejne ustawy przed nami.

Dobre informacje poseł Sasin ma również o przyszłorocznym budżecie.

Przewiduje on ambitny wzrost gospodarczy na poziomie 3,6 procenta, przewiduje zapewnienie środków na realizację na najważniejsze programy społeczne

- powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.

OBEJRZYJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z POSŁEM SASINEM

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News,niezalezna.pl,300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Diagnozowany trzylatek nie ma koronawirusa

/ Leo2014

  

Trzyletnie dziecko, które w środę trafiło do szpitala klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu nie ma koronawirusa – podały w czwartek służby wojewody. Kilka dni temu dziecko przebywało z rodzicami we Włoszech.

Trzylatek do szpitala trafił z wysoką temperaturą, dziecko było diagnozowane pod kątem wystąpienia koronawirusa. Jak poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, wyniki badań okazały się negatywne.

W środę rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska przekazała, że zgłoszenie o przyjęciu do szpitala dziecka z podejrzeniem koronawirusa sanepid otrzymał w środę rano. "Dostaliśmy zgłoszenie o trzyletnim dziecku z wysoką temperaturą, które przebywało z rodzicami prywatnie kilka dni temu we Włoszech. To był krótki pobyt" – powiedziała.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts