Zachodnie koncerny boją się tego podatku, ale i tak będzie

Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki potwierdził, że rząd pracuje nad nową ustawą o podatku handlowym.

Krzysztof Sitkowski
Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki potwierdził, że rząd pracuje nad nową ustawą o podatku handlowym. Z kolei poseł Jacek Sasin, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w rozmowie z reporterką niezalezna.pl, zapewnił, że budżet jest realizowany zgodnie z planem, a dochody rosną dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

Pod koniec września Komisja Europejska zakwestionowała obowiązujący w Polsce podatek handlowy. Ustawę wprowadzającą podatek krytycznie oceniała Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, reprezentująca interesy zagranicznych koncernów, takich jak Auchan, Tesco czy Jeronimo Martins.

Ustawa o podatku handlowym weszła w życie 1 września. Zgodnie z nią obowiązują dwie stawki – 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Według założeń rządu, w 2017 r. podatek ten miał przynieść 1,6 miliarda złotych wpływów do budżetu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Juncker uderza w polską gospodarkę! KE chroni interesy zagranicznych koncernów

Do tego problemu odniósł się dzisiaj wicepremier Mateusz Morawiecki, który był gościem Polsat News. Pytany, czy rząd pracuje nad ustawą o podatku handlowym, potwierdził.

- Tak, tak. To pewna dyskryminacja. Akurat ten piękny kraj, o którym rozmawiamy – Francja – ma podatek handlowy od 1972 roku i wszystko jest w porządku, nikomu nie przeszkadza. On się nawet tak nazywa – podatek od rzemiosła i usług po to, żeby wspierać lokalne rzemiosła i usługi, lokalny handel. U nas KE niestety zakwestionowała ten podatek. Będziemy starali się bardzo szybko wejść w dialog z KE, jakiego typu podatek jest możliwy, bo chcemy pracować nad tym podatkiem. Może trzeba odwzorować ten francuski, może hiszpański - tłumaczył.

Zwrócił również uwagę na inny bardzo istotny wątek.

Jesteśmy wyraźnie traktowani jako obywatel UE drugiej kategorii. Nie chcemy być traktowani jako państwo drugiej kategorii i na pewno sobie na to nie pozwolimy, ale nie chcemy też wchodzić w konfrontację

- podkreślił wicepremier Morawiecki.


Z kolei poseł Jacek Sasin zapewnił, że:

Budżet tegoroczny jest realizowany zgodnie z planem. Wyraźnie obserwuje wzrost dochodów budżetu, to są skutki przyjęcia ustaw uszczelniających system podatkowy. W przyszłym roku te działania będą jeszcze bardziej widoczne, bo kolejne ustawy przed nami.

Dobre informacje poseł Sasin ma również o przyszłorocznym budżecie.

Przewiduje on ambitny wzrost gospodarczy na poziomie 3,6 procenta, przewiduje zapewnienie środków na realizację na najważniejsze programy społeczne

- powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.

OBEJRZYJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z POSŁEM SASINEM

 

Źródło: Polsat News,niezalezna.pl,300polityka.pl

#finanse #podatki #Mateusz Morawiecki #Jacek Sasin

gb
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo