Wojskowi z USA o współpracy w Redzikowie

  

Polski Dowódca Batalionu - Dowódca Bazy oraz amerykański Dowódca Navy Support Facility (NSF) podpisali kolejne dokumenty, określające procedury wzajemnego funkcjonowania i realizacji zadań przez obie strony w Redzikowie.

Wizyta amerykańskiego dowódcy w miejscu tymczasowego stacjonowania naszej jednostki dała możliwość dokładnego zapoznania z dowództwem i sztabem Batalionu, warunkami codziennej pracy i realizacji etatowych zadań. Jej głównym celem było jednak podpisanie przez płk. Witolda Bartoszka i capt. (U.S. Navy) Chrisa Landisa następnych „Stałych Procedur Operacyjnych” (SOP). Są one efektem wdrażania w życie poszczególnych porozumień wykonawczych do umowy pomiędzy rządami RP a USA o budowie instalacji amerykańskiego systemu obrony przed rakietami balistycznymi – podała oficjalna strona Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie. 

Polska baza będzie obok bazy rumuńskiej, zlokalizowanej w mieście Deveselu na południu tego kraju, tworzyć NATO-wski system tarczy antyrakietowej w Europie. Zgodnie z przewidywaniami, polska baza ma zostać oddana do użytku najpóźniej w 2018 roku.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: MON,niezalezna.pl,BOB Redzikowo

Tagi

Wczytuję komentarze...

Weterani walk o niepodległość chcą pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Bitwa warszawska – piechota polska w tyralierze / By unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58830537

  

Do kancelarii marszałek Sejmu Elżbiety Witek wpłynęło pismo Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP. Jego sygnatariusze chcą podjęcia działań Sejmu w sprawie budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - podaje "Nasz Dziennik".

Do kancelarii nowo zaprzysiężonej marszałek Sejmu Elżbiety Witek 13 listopada wpłynęło pismo Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP. Jego sygnatariusze domagają się podjęcia konkretnych działań Sejmu i apelują o niezwłoczne przystąpienie do budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Autorzy załączają do pisma projekt takiej uchwały, zaznaczając, że nadrzędnym celem jest upamiętnienie bitwy w formie monumentu" - podaje "ND".

Jak przypomina gazeta, inicjatywy społeczne mające na celu postawienie pomnika Bitwy Warszawskiej pojawiły się już w 2017 roku.

"Przepychanka trwa już dwa lata, bez żadnego pozytywnego skutku. To jest zaskakujące i oburzające. Temat budowy pomnika powinien być już dawno ustalony i realizowany. Tymczasem jest tylko przepychany z miejsca na miejsce, bez żadnych konkretnych zadań wykonawczych"

- oburzał się w rozmowie z "ND" Leonard Kapiszewski, prezes Rady Fundacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP.

"Oczekujemy podjęcia stosownej uchwały przez Sejm, wówczas będzie ona wiążąca i zmusi wszystkie organy państwowe, odpowiedzialne za te problemy, do podjęcia działań w tym przedmiocie" - mówił Kapiszewski.

Jak przypomina "ND" Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyznaczyło swojego przedstawiciela do sądu konkursowego, który zajmuje się wyborem projektu budowy pomnika. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał pomnik i gdzie stanie. MON patronuje natomiast budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie - obecnie podejmowane są działania dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę oraz przeprowadzenia procedur przetargowych.

17 października Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl