Od dziś do 30 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę „100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL”. Ekspozycja prezentuje obrazy i rysunki wybitnych artystów polskich i zagranicznych, przepiękną ceramikę, wyjątkowe rzeźby średniowieczne oraz imponujące rękopisy.

Wystawa robi ogromne wrażenie różnorodnością i bogactwem kolekcji, zarówno pod kątem gatunków artystycznych, jak i chronologii.


Malarstwo, rzeźby i porcelana – unikalne skarby zgromadzono w zbiorach
KUL 

Można będzie zobaczyć obrazy i rysunki wybitnych artystów polskich. To zaskakujące, że takie perełki znalazły się w zbiorach muzeum lubelskiej uczelni – od Piotra Michałowskiego i Jana Matejki, przez Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała, Włodzimierza Tetmajera i Józefa Pankiewicza, aż po Antoniego Michalaka i Jerzego Nowosielskiego.


W zbiorach KUL znaleźć można rysunki Stanisława Noakowskiego oraz „Studium żołnierza” autorstwa Jana Matejki


Z malarstwa obcego na szczególną uwagę zasługują obrazy: Ecce Homo – dzieło niderlandzkiego naśladowcy Juana de Flandes z około 1574 r.; Sacra Conversazione – obraz wiązany z czynnym w 1. poł. XVI w. weneckim warsztatem Francesca Rizzo da Santacroce; powstały po 1600 r. Pejzaż z Lotem i córkami pędzla przedstawiciela manieryzmu flamandzkiego – Martena van Valckenborcha, oraz Kordegarda małp – XVII-wieczna kopia obrazu Davida Teniersa Młodszego.


Niderlandzki naśladowca Juana de Flandes, Ecce Homo

Niesamowicie prezentują się także średniowieczne rzeźby, powstałe w najprzedniejszych śląskich warsztatach późnego gotyku. Jak mówił nam dr Krzysztof Przylicki – kurator wystawy ze strony KUL, w muzeum uniwersyteckim znajduje się największa z prawej stronie Wisły galeria rzeźby średniowiecznej w Polsce. Do największych pereł kolekcji w tym zakresie należą: figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej, tzw. Złota Katarzyna z wrocławskiej kamienicy wchodzącej w skład zabudowań Klasztoru św. Katarzyny, dzieło pracowni Jacoba Beinharta. Wrażenie robi też rzeźba św. Sebastiana z warsztatu Mistrza Ołtarza z Gościszowic oraz szafa ołtarzowa Wielkiej Świętej Rodziny z kościoła pw. Trzech Króli w Kliczkowie, wykonana ok. 1520 r.


Św. Katarzyna Aleksandryjska, tzw. Złota Katarzyna z Katternecke we Wrocławiu

Na wystawie znajdą się również przykłady porcelany z czołowych manufaktur europejskich, zwłaszcza miśnieńskiej, wiedeńskiej i berlińskiej.


Porcelana

Kolekcję muzealną KUL uzupełni 10 rękopisów, inkunabułów i dokumentów ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej. Do najcenniejszych cymeliów należy tzw. Dekret Gracjana – iluminowany rękopis, stanowiący zbiór prawa kanonicznego, spisany przez bolońskiego mnicha Gracjana ok. 1150 r. Egzemplarz lubelski, jeden z 6 tego typu zachowanych w Polsce, powstał w Tuluzie ok 1300 r. i dekorowany jest 38 barwnymi miniaturami w stylu gotyku francuskiego. Ponadto pokazane zostaną dyplomy królewskie i spisany odręcznie w początkach XIX w. Regestr pamiątek starożytnych i staroświeckich […] Domu Gotyckiego. Warto też zwrócić uwagę na unikatowy na skalę światową rękopis wykonany przez kaligrafa Aarona Wolfa. Wygląda jak rysunek, ale po dużym powiększeniu można zobaczyć medaliony i teksty ze Starego Testamentu. Jak mówił nam kierownik Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej Arkadiusz Adamczuk, który sam zajmuje się kaligrafią, nie wiadomo XVIII- wiecznemu autorowi udało się zapisać dostrzegalny jedynie pod lupą tekst. Na ekspozycji pokazano fragment jego powiększenia. Robi ogromne wrażenie!


Rękopis Pięć zwojów Aarona Wolfa

Wystawa 100 najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów muzealnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest zapowiedzią uroczystych obchodów jubileuszu 100-lecia uniwersytetu, przypadających na 2018 r. Skąd takie skarby wzięły się na lubelskiej uczelni? Ich gromadzenie zapoczątkowane zostało w 1932 r. przez darowiznę ks. Jana Władzińskiego (1861-1935), który przekazał na rzecz KUL „zbiór pamiątek historycznych i stylowych okazów z różnych zakątków kraju”. W grudniu 1939 r. dzieła te zostały zarekwirowane przez Niemców i bezpowrotnie utracone. Jednak na odradzającym się po wojnie uniwersytecie nie zapomniano o przedwojennych tradycjach muzealniczych. Dzięki ofiarności instytucji kościelnych i osób prywatnych na przestrzeni ostatnich 60 lat KUL udało się zgromadzić przeszło 1700 obiektów. Dr Krzysztof Przylicki – kurator wystawy - opowiadał, że w latach 50. anonimowi darczyńcy przekazywali KUL spore sumy pieniędzy, których w tamtych czasach nie można było oficjalnie zaksięgować. Postanowiono więc nabywać dzieła sztuki i w ten sposób kolekcja uczelnianego muzeum wzbogaciła się o kilka unikatowych skarbów.


Wystawa jest czynna od 13 października do 30 grudnia

Wystawie na Zamku Królewskim w Warszawie towarzyszy cykl wykładów. Szczegółowy program znajduje się na stronie muzeum.

Wystawa dostępna jest bezpłatnie na podstawie biletu ewidencyjnego (do pobrania w kasie biletowej) lub biletu do Zamku (wtorek – sobota: 10.00 – 16.00, niedziele: 11.00 – 16.00, poniedziałki: nieczynna).


Fot. Anna Krajkowska