Turniej piłkarski i rotmistrz Pilecki

W niedzielę (9 października) Białołęcki Ośrodek Sportu w Warszawie gościł młodych piłkarzy z rocznika 2009, którzy rozegrali turniej piłkarski o puchar szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowe

www.f33studio.pl
W niedzielę (9 października) Białołęcki Ośrodek Sportu w Warszawie gościł młodych piłkarzy z rocznika 2009, którzy rozegrali turniej piłkarski o puchar szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN). Impreza odbyła się w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, który organizowany jest pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Organizatorzy podzielili rozgrywki na fazę grupową, półfinał i finał tzw. Ligę Mistrzów oraz Ligę Europy. Młodzi zawodnicy z powagą godną wielkich sportowców podjęli rywalizację. Odczuwali zapewne spore emocje. Zapełnione trybuny i doping mobilizował do gry. W tym turnieju nie było przegranych - jak zapewniają organizatorzy z krakowskiej Fundacji Gdzie oraz z Be a Star Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

W trakcie sportowej rywalizacji zawodnicy mieli założone koszulki w barwach klubowych. To był pełen profesjonalizm i szacunek wielki wobec trenerów i poszczególnych drużyn. Przygotowania do udziału w turnieju trwały kilka miesięcy. Jednak po zakończeniu rozgrywek wszyscy mali wojownicy stali się jedną wielką rodziną i na znak tego włożyli jednakowe, ale zarazem specjalne koszulki z grafiką ukazującą rotmistrza Witolda Pileckiego, ufundowane przez szefa BBN.

To był symboliczny znak, bo bohater narodowy potrafił łączyć ponad podziałami. Rotmistrz Pilecki jest symbolem uczciwości i pracowitości, a bez niej w sporcie nie można osiągnąć żadnych sukcesów

- mówili organizatorzy turnieju.

Turniej piłkarski po zaciętej walce w finale z Lechem Poznań wgrał Znicz Pruszków. W tzw. Lidze Mistrzów o miejsce trzecie zagrały Śląsk Wrocław, który pokonał Wilczki z Be a Star Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Pomysłowi ludzie sportu z Kamilem Wilkiem na czele stworzyli także dla pozostałych drużyn tzw. Ligę Europy, gdzie również wyłoniono zwycięzców. W finale zagrała drużyna MOSP Białystok, która bezapelacyjnie pokonała Legię Warszawa. Trzecie miejsce po zaciętym meczu z Jagiellonią Białystok wywalczyli zawodnicy Mazura Karczew.

Zwycięska drużyna Znicza Pruszków otrzymała puchar szefa BBN oraz pamiątkowe medale, koszulki i nagrody. Pozostałe drużyny odebrały puchary również za drugie i trzecie miejsce. W imieniu fundatora wręczył je dyrektor Dariusz Gwizdała reprezentujący szefa BBN. Organizatorzy zadbali także o medale dla drużyn rywalizujących w Lidze Europy. Zawodników otrzymali również nagrody i upominki.

W imprezie piłkarskiej uczestniczyła Zofia Optułowicz-Pilecka, córka rotmistrza Pileckiego, która była pod wielkim wrażeniem tak zaciętej rywalizacji sportowej.
 
Dyrektor gabinetu szefa BBN Dariusz Gwizdała podkreślił, że sportowy duch unosił się w hali Białołęckiego Centrum Sportowego. Jednocześnie zapewnił organizatorów, że tego typu wydarzenia łączą sportową rywalizacje i pogłębiają wiedzę o rotmistrzu Pileckim, który przez lata komunistycznego terroru był wyklętym bohaterem przez władze w PRL.

Czas promować wzorce ludzi honoru. Bohaterów bez skazy, którzy w chwili próby postawili na szali swoje życie jak rotmistrz Pilecki. Polityka historyczna państwa nie może być zakłamywana w imię żadnej ideologii

– przypominał dyrektor Gwizdała. Życzył zawodnikom, aby wystąpili kiedyś w koszulkach z białym orłem na piersiach.

Kamil Wilk, współorganizator imprezy podkreślił, że Witold Pilecki jest dla młodych piłkarzy wzorcem.

Staramy się, aby naśladowali go zawodnicy drużyny „Wilczki” z Be a Star Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Patron zobowiązuje do postawy, która musi być wzorcowa nie tylko na boisku, ale także w życiu. Staramy się to wpajać młodym ludziom od pierwszego dnia, gdy zawitają w nasze gościnne progi klubowe. Jestem szczęśliwy, że mogliśmy przeprowadzić wspólnie z krakowską Fundacją Gdzie tak udaną imprezę, która - jak oceniają koledzy z innych drużyn uczestniczących w turnieju - była wyjątkowa. Mieliśmy świadomość, że jest to część wielkiego projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, który upamiętnia i przypomina wielkie czyny człowieka kochającego najwyższe wartości oraz Ojczyznę

– podkreślił Kamil Wilk.

Witold Pilecki patronować może nie tylko oficjalnym imprezom patriotycznym, czy naukowym, ale również zawodom sportowym. Także tym organizowanym dla najmłodszego pokolenia rodaków. Bo patriotyzm to nie tylko hasła, postawy i demonstracje polityczne, właściwe ludziom dojrzałym, ale także codzienne życie każdego z nas i uczestniczenie w różnych przejawach społecznej aktywności. Do patriotyzmu dorasta się, dojrzewa i wychowuje całe życie. Także przez zaprawę sportową

- podkreślił w specjalnym liście skierowanym do uczestników oraz organizatorów turnieju poseł Józef Brynkus.

Organizatorem turnieju dla siedmiolatków była krakowska Fundacja Gdzie, przy wsparciu dyrekcji SP nr 342 im. Jana Marcina Szancera, nauczycieli, uczniów, ich rodziców, a także Be a Star Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wielki ukłon należy także skierować w kierunku Małgorzaty Kupiszewskiej, która od kilku miesięcy koordynuje, organizuje oraz promuje wszystkie konkursy w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” przeprowadzanego pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Te wszystkie działania nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe MSZ, szefa BBN Pawła Solocha, MON oraz Fundacji PZU i Fundacji PKO BP.

W wydarzeniu uczestniczyły  zespoły reprezentujące kluby piłkarskie: Jagiellonia Białystok, Lech Poznań, Legia Warszawa, Mazur Karczew, MOSP Białystok, Śląsk Wrocław, Znicz Pruszków oraz reprezentacja Be a Star Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.


f33studio.pl

f33studio.pl

f33studio.pl

f33studio.pl

 Źródło: Biuro projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony

 

#rotmistrz Pilecki #turniej piłkarski

pb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo