– Ten pilotaż, który dzisiaj zostanie uruchomiony, to jest oferta, którą kierujemy do polskich rodzin, do młodych ludzi, do średniej klasy, do wszystkich, którzy chcą mieć własne mieszkanie, potrzebują tego mieszkania, by myśleć o przyszłości swojej rodziny – mówiła premier Beata Szydło podczas inauguracji programu Mieszkanie plus w Katowicach.

W środę w całej Polsce podpisano listy intencyjne określające lokalizacje na budowę mieszkań w 17 miastach. W inauguracji programu w wzięli również udział wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, a także minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. 

17 miast w Polsce. Tutaj z nami są burmistrzowie niektórych z tych miejscowości, w których ten program również będzie realizowany, to jest pilotaż. Rozpoczynamy realizację programu Mieszkanie plus – mówiła Beata Szydło.

Premier podpisała listy intencyjne dla 17 miast w tym aż siedmiu śląskich. Mieszkania mają powstać w Katowicach, Tychach, Trzebini, Skawinie, Gliwicach, Wałbrzychu i Chorzowie, oraz  Poznaniu, Kobyłce, Nowej Dębie, Starogardzie Gdańskim, Dębicy, Stalowej Woli, Radomiu, Wrześni, Białej Podlaskiej i Pelplinie.

– To szansa, aby mieć mieszkanie w krótkim czasie za cenę nieprzekraczającą możliwości finansowych osób ubiegających się o nie – zaznaczyła premier.

Jak przypomina TVP, rząd przewiduje udostępnienie tanich mieszkań na dawnych gruntach Skarbu Państwa – na własność bądź na wynajem. Pierwsze mieszkania w programie mają być udostępnione za dwa lata. 

Prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy obywatele. W rządowym programie preferowane będą jednak rodziny wielodzietne i o niskich dochodach.