524 lata temu Kolumb odkrył Amerykę

  

Mimo iż według najnowszych badań na kontynent amerykański pierwsi z Europy dotarli Wikingowie pod wodzą Leifa Erikssona – to oficjalnie dzień 12 października 1492 roku i moment, w którym z okrętów płynących pod wodzą Krzysztofa Kolumba, dostrzeżono ląd, uznaje się za odkrycie Ameryki. 

Żeglarze w tamtym okresie wciąż próbowali odnaleźć jak najlepsze połączenia morskie z Indiami, aby ustanowić najlepsze szlaki handlowe z tym, bogatym we wszelkiego rodzaju egzotyczne dobra, krajem. Dopiero nowe technologie budowy czy wyposażenia statków, jak busola czy unowocześnione astrolabium, pozwoliły na dalekie eskapady. 

Krzysztof Kolumb – urodzony w Genui żeglarz i nawigator – zainspirowany traktatami Ptolemeusza, które opisywały Ziemię o kulistej formie, rozpoczął próby zorganizowania żeglugi do Indii przez Ocean Atlantycki. Po długich namowach udało mu się uzyskać przychylność i co ważniejsze, odpowiednie finanse na sfinalizowanie wyprawy, hiszpańskiej królowej Izabelli Kastylijskiej. 

3 sierpnia 1492 r. trzy okręty „Santa Maria”, „Nina” i „Pinta” wypłynęły w ten – wydawałoby się – szalony rejs na zachód, który ostatecznie odkrył Amerykę dla cywilizacji europejskiej i rozpoczął nowy etap w dziejach ludzkości. Na ironię zakrawa fakt, że nowy ląd nazwany został imieniem kolejnego włoskiego podróżnika Ameriga Vespucci, a Kolumb zmarł opuszczony i niemal zapomniany przez współczesnych.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wikipedia.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Strażacy nie mogli uwierzyć w to co widzą. Na dachu budynku była... krowa! ZDJĘCIA

Krowa na dachu budynku / OSP Sochocin

  

Kiedy strażacy otrzymali zgłoszenie, że na dachu budynku znajduje się... krowa, nie mogli uwierzyć, w to co słyszą. Co ciekawsze, gdy przyjechali na miejsce, okazało się, że to prawda. Takie nietypowe zdarzenie miało miejsce w Niewilki na Mazowszu.

Jak powiedział Adrian Aksamitowski z Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku , kiedy strażacy przyjechali na miejsce, "na dachu faktycznie była krowa".

"Właściciel powiedział, że krowa staranowała drzwi do budynku i po schodach dostała się na drugie piętro. Kiedy próbował ją przepędzić, krowa przez mało okno wyskoczyła na dach. Właściciel nie mógł sobie poradzić ze sprowadzeniem jej z dachu i zadzwonił pod numer 112"

- powiedział strażak.

Strażacy, aby uwolnić zwierzę, wycięli dziurę w dachu i wyburzyli kawałek ściany, dzięki czemu udało się wprowadzić krowę na schody, a następnie wyprowadzić z budynku.

"Krowa była trochę agresywna, ale w końcu się udało"

- powiedział strażak.

W akacji uwolnienia zwierzęcia wzięły udział dwie jednostki straży pożarnej: jedna z Płońska, a druga z Sochocina.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl