524 lata temu Kolumb odkrył Amerykę

  

Mimo iż według najnowszych badań na kontynent amerykański pierwsi z Europy dotarli Wikingowie pod wodzą Leifa Erikssona – to oficjalnie dzień 12 października 1492 roku i moment, w którym z okrętów płynących pod wodzą Krzysztofa Kolumba, dostrzeżono ląd, uznaje się za odkrycie Ameryki. 

Żeglarze w tamtym okresie wciąż próbowali odnaleźć jak najlepsze połączenia morskie z Indiami, aby ustanowić najlepsze szlaki handlowe z tym, bogatym we wszelkiego rodzaju egzotyczne dobra, krajem. Dopiero nowe technologie budowy czy wyposażenia statków, jak busola czy unowocześnione astrolabium, pozwoliły na dalekie eskapady. 

Krzysztof Kolumb – urodzony w Genui żeglarz i nawigator – zainspirowany traktatami Ptolemeusza, które opisywały Ziemię o kulistej formie, rozpoczął próby zorganizowania żeglugi do Indii przez Ocean Atlantycki. Po długich namowach udało mu się uzyskać przychylność i co ważniejsze, odpowiednie finanse na sfinalizowanie wyprawy, hiszpańskiej królowej Izabelli Kastylijskiej. 

3 sierpnia 1492 r. trzy okręty „Santa Maria”, „Nina” i „Pinta” wypłynęły w ten – wydawałoby się – szalony rejs na zachód, który ostatecznie odkrył Amerykę dla cywilizacji europejskiej i rozpoczął nowy etap w dziejach ludzkości. Na ironię zakrawa fakt, że nowy ląd nazwany został imieniem kolejnego włoskiego podróżnika Ameriga Vespucci, a Kolumb zmarł opuszczony i niemal zapomniany przez współczesnych.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wikipedia.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Hołownia jak prezydent Słowacji? Poseł PiS znalazł inne porównanie - do znanego polskiego polityka

Szymon Hołownia / fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Media od kilkunastu dni szumią o starcie w wyborach prezydenckich prezentera telewizyjnego Szymona Hołowni. Jego kandydaturę przyrównywano do prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, czy do prezydent Słowacji, Zuzanny Czaputowej, ale na całkiem porównanie pokusił się polityk PiS, Jan Dziedziczak. Na antenie Polsat News Hołownię zestawił z... Ryszardem Petru.

Szymon Hołownia to pochodzący z Białegostoku dziennikarz, pisarz i publicysta. Przez lata prowadził programy w telewizji TVN, publikował także m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku" czy "Tygodniku Powszechnym". Kiedy pojawiły się pogłoski o jego możliwej kandydaturze, w przestrzeni publicznej zaistniało hasło "kandydat obywatelski". Tuż obok znalazły się także porównania - czy to do prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, czy do Zuzanny Czaputowej, prezydent Słowacji.

Dzisiaj sprawa kandydata stała się przedmiotem debaty w Polsat News. Zdaniem polityka PiS, Jana Dziedziczaka, Hołownię należy porównać do... Ryszard Petru i Nowoczesnej. 

- Do tworu rzekomo nowego, świeżego, a stworzonego przez pewne środowiska mające na celu ratowanie establishmentu

- stwierdził Dziedziczak.

[polecam:https://niezalezna.pl/300708-bolesne-spotkanie-z-polityka-holownia-kandydatem-obywatelskim-grodzki-nie-jestem-przekonany]

Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta stwierdził, że Andrzej Duda patrzy na całą sprawę ze spokojem. Politycy opozycji byli zdania, że Hołowni nie wolno lekceważyć, bo stoi za nim "potężne finansowanie" i "uwaga mediów". Poseł Marcin Kulasek z Lewicy stwierdził jednak, że to nie będzie "kandydat wagi ciężkiej".

- Na pewno zagospodaruje ten elektorat, który zawsze idzie antysystemowo - stwierdził polityk Lewicy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polsatnews.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl