​Morawiecki i strategiczne spółki PKO BP, PZU w Banku Światowym

  

– Nie wzrost PKB jest obecnie najważniejszy dla polskiej gospodarki, lecz inwestycje, oszczędności i inne fundamenty trwałego rozwoju ekonomicznego – podkreślił podczas wizyty w USA wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Wicepremier pojechał do Waszyngtonu na coroczną jesienną konferencję Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. W ogłoszonym w przeddzień konferencji raporcie o stanie globalnej gospodarki Bank Światowy obniżył swą poprzednią prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 r. z 3,7 do 3,2 proc. i w roku przyszłym z 3,5 do 3,4 proc. Ale, jak zaznaczył wicepremier Mateusz Morawiecki, nie wzrost PKB jest obecnie najważniejszy dla polskiej gospodarki, lecz inwestycje, oszczędności i inne fundamenty trwałego rozwoju ekonomicznego. – Dla nas PKB nie jest bożkiem absolutnym, nas interesuje przede wszystkim jakość tego wzrostu – powiedział Mateusz Morawiecki.

W konferencji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu towarzyszyli Michał Krupiński – prezes PZU i Maks Kraczkowski, członek zarządu PKO BP. Wicepremier i prezesi spółek skarbu państwa  zachęcali zagranicznych partnerów do inwestycji w Polsce, przekonując że to kraj bezpieczny i atrakcyjny dla businessu. Jako przykład firmy coraz lepiej radzącej sobie na konkurencyjnym rynku podano PKO BP i PZU.

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych polska delegacja zachęcała inwestorów z całego świata do zaangażowania środków w rozwój innowacyjnych projektów.

Działania te wpisują się w strategię przebudowy modelu polskiej gospodarki o jakiej mówił polskim korespondentom w USA wicepremier Mateusz Morawiecki. – Dzisiaj głównym dla nas wyzwaniem jest przesunięcie wzrostu gospodarczego w kierunku oszczędności i inwestycji. Najważniejsze nie jest samo tempo wzrostu gospodarczego, tylko to, żebyśmy budowali wzrost w oparciu o to, co ostatnio MFW zauważył jako trwałe fundamenty wzrostu, czyli kapitał krajowy, konkurencyjność oparta o eksport i ekspansję międzynarodową i redukcja nierówności. W ramach naszego planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju te wszystkie elementy się tam zawierają, jak również innowacyjność i podnoszenie wydajności pracy przez robotyzację i automatyzację, czyli coś, co jest częścią czwartej rewolucji przemysłowej. Chodzi o to, aby wzrost miał dobre, trwałe fundamenty i żeby dobrze służył polskiemu społeczeństwu – dodał.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

IMGW ostrzega przed burzami!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

W czternastu województwach mogą wystąpić burze, którym towarzyszyć może grad lub intensywny deszcz - ostrzegł Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW wydał także ostrzeżenia hydrologiczne dla pięciu województw ze względu na możliwe wezbrania na rzekach.

Dla większości województw IMGW wydał alerty ostrzegawcze pierwszego stopnia (najniższy w trzystopniowej skali) ze względu na prognozowane burze z gradem lub intensywne opady deszczu z burzami. Na Podkarpaciu i w Małopolsce oraz w południowych powiatach województw: śląskiego i świętokrzyskiego obowiązuje drugi stopień zagrożenia.

W związku z przewidywanymi opadami deszczu na południowym-wschodzie Polski IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Instytut prognozuje, że w tych regionach mogą nastąpić wezbrania na rzekach, a poziom wody znaleźć się powyżej stanów ostrzegawczych.

IMGW nie wyklucza wystosowania ostrzeżeń z najwyższym, trzecim stopniem zagrożenia hydrologicznego dla tych pięciu województw.

Ze względu na zagrożenie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało specjalne Alerty RCB z ostrzeżeniem dla osób przebywających w 61 powiatach.

"Możliwe lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu"

- informuje RCB na Twitterze.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl