Instytut Pamięci Narodowej podsumował kolejny etap poszukiwań szczątków ofiar reżimu komunistycznego na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. W czasie konferencji wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że w czasie prac znaleziono wiele fragmentów szczątków ludzkich.

Znaleziono bardzo wiele fragmentów szczątków ludzkich. Wśród szczątków  są kości długie i zęby z których można pobrać materiał genetyczny. Przez trzy ostatnie tygodnie udało się odnaleźć szczątki co najmniej kilkunastu osób – mówił Szwagrzyk. Jak dodał, zakończenie prac ma nastąpić do czerwca 2017 roku.

Od 19 września IPN prowadzi kolejny etap poszukiwań szczątków ofiar reżimu komunistycznego na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Jak dodawał Krzysztof Szwagrzyk, w miejscu, gdzie trwają poszukiwania, w latach 80. ubiegłego wieku pracowały koparki, więc część szczątków pogrzebanych tam ofiar komunistów została uszkodzona. Podczas konferencji zademonstrowano wstrząsające zdjęcie, na którym widać szczątki młodego mężczyzny z odciętą nogą, bez miednicy i części kręgosłupa. To skutek prowadzonych tam w latach osiemdziesiątych prac. 


Podczas konferencji prasowej IPN prokurator Andrzej Pozorski przekazał, że będą działania prokuratorskie w związku z pracami na Łączce w latach 80. 

Poszukiwania prowadzone na Łączce dotyczą takich bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego jak gen. August Emil Fieldorf „Nil” – szef Kedywu Komendy Głównej AK czy rtm. Witold Pilecki – dobrowolny więzień Auschwitz i autor raportów o Holokauście.