Rosja jak ISIS. Jeden z najmocniejszych raportów Parlamentu Europejskiego w historii

W Parlamencie Europejskim powstał raport mówiący o Rosji. Działania Federacji Rosyjskiej w sferze propagandy porównano w nim do działań Państwa Islamskiego.

kremlin.ru
W Parlamencie Europejskim powstał raport mówiący o Rosji. Działania Federacji Rosyjskiej w sferze propagandy porównano w nim do działań Państwa Islamskiego. Jak zaznacza RMF FM, jest to jeden z najmocniejszych w historii PE raportów o Rosji. – Politycy w Unii Europejskiej budzą się – powiedziała rozgłośni autorka dokumentu, Anna Fotyga.

Dokument autorstwa polityka Prawa i Sprawiedliwości został przyjęty przez komisję do spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Raport dotyczy „unijnej komunikacji strategicznej w celu przeciwdziałania wrogiej propagandzie stron trzecich”. Wymienione są w nim jednostki, które są wykorzystywane przez Rosję do podważania zachodnich wartości, dzielenia Unii Europejskiej oraz tworzenia wizerunku upadającego Zachodu. Są to m.in. agencje informacyjne, fundacje, grupy społeczne i religijne oraz media społecznościowe.

Rosja jest aktywna w Europie, usiłuje zwiększyć swoje wpływy i hegemonię. Dokument ujawnia, że Rosja finansuje w Unii radykalne partie, które później może wykorzystać do własnych celów. W raporcie zdemaskowane zostały rosyjskie kłamstwa dotyczące krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Federacja Rosyjska przedstawia je jako takie, które należą do „tradycyjnej strefy wpływów Rosji”. Wszystko po to, by osłabić ich suwerenność.
 
Za przyjęciem raportu głosowało 31 deputowanych.
Przeciwko było 8 osób, 14 wstrzymało się od głosu. Fotyga jest zadowolona z przebiegu obrad komisji.

Unia Europejska, zwłaszcza kręgi polityczne budzą się i zaczynają rozumieć, czym jest Rosja

– powiedziała w rozmowie z RMF FM Anna Fotyga.

Według jednego z jej współpracowników wynik ten dobrze wróży głosowaniu na sesji plenarnej.
 
Fotyga dodała, że zapis dotyczący rosyjskiej dezinformacji po katastrofie smoleńskiej nie przeszedł. Polityk zapowiedziała, że podczas głosowania na sesji plenarnej w listopadzie zgłosi poprawkę w tej sprawie.

Mam nadzieję, że poziom świadomości do tego czasu wzrośnie i w tej sprawie, bo uważam, że śledztwo smoleńskie powinno być międzynarodowe, podobnie jak w przypadku malezyjskiego MH17

– oceniła.

Dokumentowi sprzeciwiali się zwłaszcza socjaliści, którym nie podobał się „antyrosyjski temat”, oraz stawianie na równi propagandy Rosji i Państwa Islamskiego. Anna Fotyga przyznała, że głosowanie nad raportem opóźniano. Miało to się stać już w lipcu.

Największa linia napięcia dotyczyła oddziaływania Federacji Rosyjskiej na państwa członkowskie Unii

– przyznała Fotyga.
 
Dokument zakłada wzmocnienie komórki w ramach UE, która zajmuje się przeciwdziałaniem propagandzie ze strony Rosji i Państwa Islamskiego.

 

Źródło: rmf24.pl

#Rosja #propaganda #rosyjska propaganda #UE #raport Anny Fotygi

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo