Władze Podlasia chcą wprowadzić ruch bezwizowy dla Białorusinów. To odpowiedź na wprowadzenie ruchu bezwizowego przez stronę białoruską dla polskich turystów odwiedzających Grodno i Kanał Augustowski, który wejdzie w życie 26 października.

„Wprawdzie szczegółów jeszcze nie znamy, ale przekraczanie granicy bez wizy ma się odbywać przez polsko-białoruskie przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi, a od 1 maja – w punkcie kontrolnym na Kanale Augustowskim“ – podaje portal kresy24.pl szczegóły zniesienia wiz przez stronę białoruską.

Władze województwa podlaskiego w odpowiedzi na białoruską inicjatywę postanowiły iść za ciosem. Planują rozpoczęcie rozmów z MSZ w Warszawie na temat bezwizowego wjazdu do Polski do regionu podlaskiego dla turystów z Białorusi.

Do polsko-białoruskich rozmów ws. zniesienia wiz rozmawiano 7 października na spotkaniu z przedstawicielami Grodzieńskiego Regionalnego Komitetu Wykonawczego i grodzieńskich firm turystycznych. Było to spotkanie za zamkniętymi drzwiami w ramach programu UE „Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020“.