Filmowe okno na świat

  

Dziś w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie rozpoczął się V Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno”. Do konkursu o nagrodę wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz o nagrodę Prezesa Telewizji Olsztyn Eugeniusza Domańskiego zakwalifikowało się 16 filmów.

Inicjatywa festiwalu powołanego w 2012 r. w ramach Kongresu Mediów Niezależnych, powstała z myślą o twórcach kina, których pasją jest rejestrowanie na taśmie filmowej niezwykłych historii ludzkich, często ukrytych w pozorze zwyczajności ludzkiej egzystencji.

Podczas pierwszej edycji festiwalu główną nagrodę otrzymał film Artura Pilarczyka „Pani Weronika i jej chłopcy” o historii żołnierza AK Weroniki „Różyczki” Sebastianowicz. W 2013 r. Grand Prix zdobyli twórcy filmu „Święty płomień” – Maciej Grabysa i Jarosław Mańka za opowieść o Walentym Badylaku. „Skrzyżowanie” w reżyserii Tomasza Saja nagrodzono dwa lata temu, a w ubiegłym roku nie było laureata.

W organizację festiwalu „Okno” włączyły się: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Ruch Republikański oraz Stowarzyszenie RKW-RKW. Honorowym patronatem objął go wicepremier Mateusz Morawiecki. Również „Gazeta Polska” i portal Niezależna.pl patronują temu ważnemu wydarzeniu, a nasz redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz będzie jednym z jurorów konkursu.

Filmy zakwalifikowane do konkursu:

1.
„Jedwabne – naoczny świadek”, reż. Elżbieta i Wacław Kujbida

2. „Collegium Salesianum. Nasze miejsce”, reż. Marta Sosidko

3. „Londyn pamięta”, reż. Dariusz Parczewski

4. „Gdzieś w środku Europy”, reż. Bogusław Dąbrowa-Kostka

5. „Nigdy ja Ciebie, ludu, nie rzuciła”, reż. Janusz Hanas

6. „Kościuszko – Jeszcze Polska zatańczy”, reż. dr Ernestyna Skurjat-Kozek

7. „Tu Radio Jutrzenka”, reż. Jacek Jopek

8. „Między piekłem a Niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja”, reż. Stanisław Markowski

9. „Spokój”, reż. Karol Kalisty

10. „Mój dom”, reż. Adam Wasiak

11. „Ludobójstwo”, reż. Arkadiusz Olszewski

12. „Harcerzem zawsze”, reż. Andrzej Moś

13. „Konflikt Polski z zakonem krzyżackim”, reż. Agnieszka Kozaczek-Gralak

14. „Żołnierz Niezłomny Kościoła”, reż. Jolanta Hajdasz

15. „Odebrano nam całe dzieciństwo”, reż. Łukasz Bindek

16. „Witold Romer, Profesor Obiektywu”, reż. Eugeniusz Romer
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odnaleziono uprowadzonego 3-latka

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

W sobotę nocą, po całym dniu poszukiwań, odnaleźliśmy 3-letniego chłopca, którego ojciec zabrał z domu bez zgody matki. Mężczyźnie postawiono cztery zarzuty - podała nowodworska policja.

Chłopca i jego ojca odnaleźli policjanci ruchu drogowego na stacji benzynowej w Zakroczymiu. Mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany, ponieważ agresywnie stawiał opór wobec funkcjonariuszy. Pobrano mu również krew do badań, by sprawdzić, czy nie działał pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. 3-latka znaleziono całego i zdrowego. Po krótkiej konsultacji medycznej został przekazany matce.

Do uprowadzenia doszło w sobotę rano. 43-letnia matka chłopca wyszła z domu po kłótni z partnerem. Kiedy wróciła, odkryła, że mężczyzna odjechał zabierając ze sobą dziecko. Kobieta zgłosiła sprawę policji zaniepokojona brakiem możliwości nawiązania kontaktu z partnerem. Funkcjonariusze przez cały dzień prowadzili intensywne czynności, aby jak najszybciej odnaleźć dziecko.

33-letniemu ojcu postawiono cztery zarzuty: znęcania się psychicznego i fizycznego, uprowadzenia rodzicielskiego oraz znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. Śledczy przekazali sprawę do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl