Filmowe okno na świat

  

Dziś w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie rozpoczął się V Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno”. Do konkursu o nagrodę wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz o nagrodę Prezesa Telewizji Olsztyn Eugeniusza Domańskiego zakwalifikowało się 16 filmów.

Inicjatywa festiwalu powołanego w 2012 r. w ramach Kongresu Mediów Niezależnych, powstała z myślą o twórcach kina, których pasją jest rejestrowanie na taśmie filmowej niezwykłych historii ludzkich, często ukrytych w pozorze zwyczajności ludzkiej egzystencji.

Podczas pierwszej edycji festiwalu główną nagrodę otrzymał film Artura Pilarczyka „Pani Weronika i jej chłopcy” o historii żołnierza AK Weroniki „Różyczki” Sebastianowicz. W 2013 r. Grand Prix zdobyli twórcy filmu „Święty płomień” – Maciej Grabysa i Jarosław Mańka za opowieść o Walentym Badylaku. „Skrzyżowanie” w reżyserii Tomasza Saja nagrodzono dwa lata temu, a w ubiegłym roku nie było laureata.

W organizację festiwalu „Okno” włączyły się: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Ruch Republikański oraz Stowarzyszenie RKW-RKW. Honorowym patronatem objął go wicepremier Mateusz Morawiecki. Również „Gazeta Polska” i portal Niezależna.pl patronują temu ważnemu wydarzeniu, a nasz redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz będzie jednym z jurorów konkursu.

Filmy zakwalifikowane do konkursu:

1.
„Jedwabne – naoczny świadek”, reż. Elżbieta i Wacław Kujbida

2. „Collegium Salesianum. Nasze miejsce”, reż. Marta Sosidko

3. „Londyn pamięta”, reż. Dariusz Parczewski

4. „Gdzieś w środku Europy”, reż. Bogusław Dąbrowa-Kostka

5. „Nigdy ja Ciebie, ludu, nie rzuciła”, reż. Janusz Hanas

6. „Kościuszko – Jeszcze Polska zatańczy”, reż. dr Ernestyna Skurjat-Kozek

7. „Tu Radio Jutrzenka”, reż. Jacek Jopek

8. „Między piekłem a Niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja”, reż. Stanisław Markowski

9. „Spokój”, reż. Karol Kalisty

10. „Mój dom”, reż. Adam Wasiak

11. „Ludobójstwo”, reż. Arkadiusz Olszewski

12. „Harcerzem zawsze”, reż. Andrzej Moś

13. „Konflikt Polski z zakonem krzyżackim”, reż. Agnieszka Kozaczek-Gralak

14. „Żołnierz Niezłomny Kościoła”, reż. Jolanta Hajdasz

15. „Odebrano nam całe dzieciństwo”, reż. Łukasz Bindek

16. „Witold Romer, Profesor Obiektywu”, reż. Eugeniusz Romer
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS: To ratunek dla maturzystów!

/ Engin Akyurt

  

Nowelizacja prawa oświatowego to kwestia ratowania maturzystów; zawieszenie strajku nauczycieli pozwala mieć nadzieję, że nie będzie tu złej woli, ale trzeba się zabezpieczyć - mówili w czwartek podczas debaty senatorowie PiS.

Senat w czwartek wieczorem zajmuje się uchwaloną po południu przez Sejm dotyczącą matur nowelizacją prawa oświatowego. Zgodnie z nią, jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

Tuż przed północą senatorowie zakończyli debatę nad tym punktem. Ok. godz. 0.30 planowane są głosowania.

Konstanty Radziwiłł (PiS) mówił podczas debaty, że przyjęcie nowelizacji "jest po prostu kwestią ratowania tych dzieciaków". "Musimy to zrobić w bardzo prosty sposób. Zawieszenie strajku przez nauczycieli pozwala mieć nadzieję, że nie będzie złej woli, ale żeby się zabezpieczyć, trzeba tę ustawę poprzeć" - mówił.

Inny z senatorów PiS, Robert Gaweł podkreślał, że szkoła nie powinna być miejscem konfrontacji politycznej. Jak ocenił, strajk nauczycieli pokazał, że jest inaczej. Przekonywał, że obecnie potrzebna jest poprawa jakości nauczycieli i ich pracy, a nie angażowanie sprawy edukacji w politykę. "Proszę z tej trybuny, byśmy trochę się opamiętali w tej polityce" - mówił.

Aleksander Bobko ocenił, że nowelizacja "jest dość smutna, podobnie jak to, co się dzieje wokół edukacji". Wyraził nadzieję, że matury odbędą się w sposób normalny, jak ocenił, "potrzebny jest element spokoju", a ustawa ma go zapewnić. Senator mówił, że tryb pracy nad nowelizacją go smuci, ale - jak przekonywał - "smutniejszy jest stan edukacji, wciągniętej do polityki, która jest bezwzględna". Zdaniem senatora, odpowiedzialność za to ponosi w dużej mierze opozycja. "To jest fatalne, to jest okropne" - ocenił Bobko.

Według niego reforma edukacji, przeprowadzona przez PiS "była próbą, może niezbyt udaną, ale uczciwą w zamiarach i w intencjach, wyciągnięcia polskiej szkoły z zapaści". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl