Jesień to w Polsce szczególny czas dla kinomanów. Niedawno przeżywaliśmy wręczenie Złotych Lwów w Gdyni, a nieco później w tym samym mieście odbywała się kolejna odsłona festiwalu filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Od piątku także i warszawiacy mają okazję spotkać się z kinem na najwyższym poziomie - jeszcze do niedzieli 16 października potrwa tu 32. Warszawski Festiwal Filmowy.

Warszawski Festiwal Filmowy jest jednym z piętnastu wydarzeń filmowych na świecie, akredytowanych jako "międzynarodowe festiwale konkursowe" przez FIAPF, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Producentów Filmowych z siedzibą w Paryżu. Do tej elitarnej grupy należą festiwale w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, San Sebastian czy Karlowych Warach. Od roku 2000 organizowane są Pokazy Warszawskie, podczas których prezentowane są najnowsze polskie filmy selekcjonerom czołowych festiwali filmowych. Dzięki Targom i Pokazom polskie filmy trafiają na wielkie festiwale filmowe oraz do dystrybucji za granicą. Honorowy patronat nad Festiwalem sprawuje od lat m.in.  minister kultury i dziedzictwa narodowego. 


Wybierając filmy, zawsze pamiętamy o naszych widzach – o rdzennych warszawiakach, o tych, którzy w Warszawie pracują albo się uczą, oraz o tych, którzy są w naszym mieście przejazdem, na przykład tylko w czasie Festiwalu  


- mówi Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który właśnie rozpoczął się w stolicy. Impreza, podczas której będzie można zobaczyć najbardziej interesujące obrazy polskie i zagraniczne potrwa do niedzieli 16 października.

Szczegółowy program imprezy na stronie organizatorów.