Rada Mediów Narodowych sprawdza kandydatów na prezesa TVP. TRANSMISJA

  

W trakcie dzisiejszego posiedzenia Rady Mediów Narodowych odbywają się przesłuchania kandydatów na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej. Posiedzenie Rady jest zamknięte dla mediów, jednak jego przebieg transmitowany jest w całości w internecie.

W związku z tym, że jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl, wczoraj Rada Mediów Narodowych zdecydowała o odrzuceniu odwołań do konkursu na prezesa TVP, do rozmowy z członkami Rady dopuszczonych zostało jedynie czworo kandydatów: Jacek Kurski, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Krzysztof Skowroński oraz Bogdan Czajkowski.

Kolejność dzisiejszych przesłuchań kandydatów została ustalona w drodze losowania. Każdy z kandydatów ma półtorej godziny na prezentację. Rozpocznie Jacek Kurski, następnie przed Radą Mediów Narodowych stanie Agnieszka Romaszewska-Guzy. Na godzinę 14:00 (już po przerwie obiadowej) zaplanowano wysłuchanie Krzysztofa Skowrońskiego. Jako ostatni będzie mógł się zaprezentować Bogdan Czajkowski.

Jacek Kurski wnioskował o zmiany w udostępnieniu transmisji na żywo z przesłuchania kandydatów. Swój wniosek motywował tym, że jego kontrkandydaci będą mieli sporo czasu na przygotowanie własnych argumentów już po wysłuchaniu jego najważniejszych postulatów. Obecny prezes TVP tłumaczył, że jego kontrkandydaci nie powinni mieć możliwości słuchania jego przesłuchania. Zaproponował również alternatywne rozwiązanie, które miałoby polegać na odseparowaniu pozostałych kandydatów od transmisji.

Po głosowaniu ws. Dalszej transmisji posiedzenia RMN, Rada odrzuciła wniosek Jacka Kurskiego, a nadawanie transmisji wznowiono. Rada Mediów Narodowych nie zgodziła się na żadną propozycję Kurskiego tłumacząc, że przesłuchanie jest tylko jednym z etapów konkursu.

- Za mojej prezesury TVP realizuje swój mandat. Jest przywracana jej misja. [...] Sukces w zakresie publicznego charakteru TVP dzieje się wbrew wszystkim obiektywnym czynnikom wyznaczającym pozycję Telewizji. Jako prezes zastałem katastrofalny stan kas. Od czasu, gdy Donald Tusk wezwał w 2007 roku do niepłacenia abonamentu. „Dziura Tuska” jak ją nazywamy w TVP wynosi 2 mld zł. O tyle mniej pieniędzy wpłynęło w czasie kryzysu wywołanego przez Tuska. - mówił Jacek Kurski.


OGLĄDAJ TRANSMISJĘ:
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wirtualnemedia.pl,sejm.gov.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co z odszkodowaniami od Niemiec za II Wojnę Światową? Coraz więcej Polaków popiera tę ideę

/ By nieznany - Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" ("Battles of Polish September"), Warszawa: Nasza Księgarnia ISBN 83-218-0817-4 (current edition)

  

69 proc. badanych (wzrost o 15 punktów procentowych od października 2017 r.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej, przeciwne jest 21 proc. (spadek o 15 punktów) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapytał Polaków o ich stosunek do ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Dodano, że poprzednio o tę kwestię pytano w październiku 2017 r., gdy temat ten powrócił do polskiej debaty publicznej za sprawą partii rządzącej.

Z badania wynika, że "w ciągu niemal dwóch lat, które upłynęły od poprzedniego badania, poparcie Polaków dla domagania się przez Polskę od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej znacząco wzrosło (o 15 punktów procentowych)".

[polecam:https://niezalezna.pl/284615-morawiecki-przypomnial-niemcom-o-reparacjach-wojennych-to-nie-jest-sprawiedliwe-nie-moze-tak-zostac]

W trzeciej dekadzie sierpnia 69 proc. badanych wyraziło opinię, iż Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji (odszkodowań) za straty poniesione podczas II wojny światowej, z czego 42 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. Przeciwna temu jest obecnie nieco ponad jedna piąta badanych (21 proc., od października 2017 r. to spadek o 15 punktów procentowych).

CBOS zauważył, że "tak jak poprzednio stosunek do kwestii domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej istotnie różnicuje przede wszystkim orientacja polityczna, a przede wszystkim deklarowane usytuowanie na osi lewica–centrum–prawica".

"Ubieganie się o reparacje popiera ogromna większość (88 proc.) osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, przy czym 61 proc. jest zdecydowanie za takim działaniem. Zwolennikami domagania się reparacji od Niemiec jest też większość badanych o poglądach centrowych (64 proc.) oraz respondentów niepotrafiących określić swoich poglądów na osi lewica–centrum–prawica (61 proc.)"

- wynika z badania CBOS.

[polecam:https://niezalezna.pl/288693-niemiecki-prezydent-nie-chce-debaty-na-temat-reparacji-dla-polski-jak-to-wytlumaczyl]

Z kolei respondenci identyfikujący się z lewicą częściej są natomiast przeciwnikami niż zwolennikami wysuwania roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec (48 proc. wobec 41 proc.). CBOS podkreślił, iż – w porównaniu z październikiem 2017 r. – poparcie dla domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec wzrosło znacząco we wszystkich wyróżnionych grupach.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22–29 sierpnia 2019 roku na liczącej 974 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl