Odwołania kandydatów na prezesa TVP odrzucone. Startuje ostatni etap konkursu

  

Konkurs, który ma wyłonić prezesa Telewizji Polskiej, zbliża się do kluczowego momentu. Dzisiaj odrzucono odwołania wszystkich kandydatów, którzy odpadli w poprzedniej turze, a jutro rozpoczynają się prezentacje wizji funkcjonowania TVP przez pozostałe w konkursie osoby. 

O kolejnych fazach konkursu na prezesa TVP informowaliśmy od kilku tygodni. Także o tym, że Rada Mediów Narodowych wyłoniła czterech kandydatów na stanowisko prezesa Telewizji Publicznej. Do trzeciego etapu przeszły cztery osoby: Agnieszka Romaszewska-Guzy, Bogdan Czajkowski, Jacek Kurski i Krzysztof Skowroński. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Czterech kandydatów na szefa TVP

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, dzisiaj odrzucone zostały wszystkie odwołania osób, które odpadły z konkursu w poprzednich etapach w tym Małgorzaty Raczyńskiej - Winsberg.

Ustaliliśmy również, że jutro (piątek, 7 października) rozpoczną się w Sejmie, przed Radą Mediów Narodowych, wysłuchania pozostałych w konkursie osób. Będą one prezentowały swoją wizję funkcjonowania Telewizji Polskiej. Jako pierwszy zrobi to Krzysztof Skowroński - jego publiczne wysłuchanie rozpocznie się o godz. 14.30.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powstał komiks o żołnierzu AK

/ https://www.duw.pl

  

Komiks „Wyrok” opowiada o żołnierzu Armii Krajowej, pułkowniku Jerzym Woźniaku. Był skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. Wyszedł na wolność w 1956 roku i w PRL był lekarzem. W wolnej Polsce kierował Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

We Wrocławiu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, w sali kolumnowej im. płk. Jerzego Woźniaka, odbyła się promocja komiksu „Wyrok”, wydanego przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Centrum Historii Zajezdnia.

„Życiorys pułkownika Jerzego Woźniaka to gotowy scenariusz nie tylko na komiks, ale na film sensacyjny. Jego losy to najpierw walka z niemieckim okupantem, potem z komunistami oraz jego postawa w śledztwie, zasługują na wielkie uznanie”

- mówił współautor komiksu i jego pomysłodawca Juliusz Woźny.

Woźny jest autorem scenariusza, a rysunki wykonał Martin Venter.

„Coś, co uderza w tej postaci, to jakby fakt, że tacy jak on ludzie byli z innego kruszcu. Pułkownik Woźniak wiedział, co mu grozi, a jednak potrafił się opowiedzieć po stronie godności, honoru, wolności. Nie poszedł na współpracę z UB i komunistami. Miejsce takich ludzi jest w naszej polskiej zbiorowej wyobraźni. To skandal, że wciąż nie ma filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, że nie ma filmu o pułkowniku Woźniaku”

- powiedział Woźny.

Komiks opowiada o najtrudniejszym okresie życia, gdy bohater trafia w ręce komunistycznych oprawców i spędza prawie 10 lat w więzieniu.

„Chcemy, by pamięć o takich polskich bohaterach trwała. Dziękuję autorom komiksu, że wybrali tę trafiającą do najmłodszych odbiorców formę przekazu. To dobry sposób, by tę pamięć utrwalać, by młodzi Polacy mogli się dowiadywać o takich ludziach i ich czynach”

- powiedział wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

To już kolejny komiks przygotowany przez Juliusza Woźnego i Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Były już publikacje o orędziu biskupów polskich do niemieckich („Orędzie”), o Solidarności Walczącej („Zryw”) czy „Odwet. Breslau 1943”, który opowiada o elitarnym oddziale Armii Krajowej „Zagra-Lin”, który był zakonspirowaną jednostką do akcji sabotażowych na terenie Niemiec.

Bohater „Wyroku” Jerzy Woźniak w czasie II wojny światowej walczył jako żołnierz placówki ZWZ AK i był uczestnikiem akcji „Burza”. Po wejściu oddziałów sowieckich na teren Podkarpacia ukrywał się, walczył w oddziale samoobrony Armii Krajowej, następnie zaś w organizacji NIE i Delegaturze Sił Zbrojnych Rzeszów-Południe. W 1945 r. znalazł się w Europie Zachodniej, gdzie walczył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, był także członkiem Delegatury Zagranicznej Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" oraz emisariuszem delegatury WiN w Londynie na teren RP.

W 1947 r. został przerzucony do kraju. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na dożywotnie więzienie.

Jako więzień przeszedł z godnością i niezwykłym hartem najgorsze prześladowania, starając się nieść pomoc innym. W 1956 r. wyszedł na wolność i ukończył studia w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Pracował we Wrocławiu jako pulmonolog.

Od 1997 r. sprawował funkcję zastępcy kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w rządzie Jerzego Buzka, a od października 2001 r. do lutego 2002 r. był jego kierownikiem. Był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" we Wrocławiu. Przewodniczył Dolnośląskiemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej. Odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami (na emigracji w 1948), Krzyżem Armii Krajowej , Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2003). Zmarł w 2012 r. w wieku 89 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl