Polska zaproponowała kompanię czołgów, która miałaby stacjonować na Łotwie w 2017 roku - przekazała Ambasada RP w Rydze łotewskiej agencji LETA. Polscy czołgiści mają dołączyć do kanadyjskiej grupy bojowej, która będzie tam rozlokowana w ramach ustaleń warszawskiego szczytu NATO.  

Polska ambasada w Rydze komentuje, że decyzje podjęte na szczycie NATO mają olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa Łotwy, Polski oraz całego regionu. 

Rozmieszczenie batalionów NATO na wschodniej flance Sojuszu są zobowiązaniem długoterminowym, a NATO pracuje nad planem rotacji batalionów - pisze LETA. Ambasada RP wyjaśniła, że Polska nie tylko będzie gościła batalion NATO, ale także chce włączyć się do grupy bojowej na Łotwie. 

Grupa batalionowa na Łotwie będzie dowodzona przez Kanadyjczyków.

Jednym z ważniejszych postanowień szczytu NATO w Warszawie ma być utworzenie na wschodniej flance wielonarodowych bojowych grup batalionowych, rozmieszczonych w sposób ciągły. Liczebność grup batalionowych jest szacowana na około 800 do ponad 1200 żołnierzy, jedna z jednostek zostanie rozlokowana w Polsce.