Mundur Żołnierza Wyklętego w zbiorach Muzeum AK

Ze względu na prześladowania żołnierzy podziemia przez komunistyczny aparat przemocy do dziś zachowało się niewiele mundurów używanych przez Żołnierzy Wyklętych.

malopolska.pl
Ze względu na prześladowania żołnierzy podziemia przez komunistyczny aparat przemocy do dziś zachowało się niewiele mundurów używanych przez Żołnierzy Wyklętych. Jeden z nielicznych, jakie przetrwały do naszych czasów, właśnie trafił do zbiorów Muzeum AK w Krakowie.

Kurtka, furażerka, ryngraf oraz krzyżyk z podpisem to elementy umundurowania oraz pamiątki po jednym z Żołnierzy Wyklętych, które wzbogaciły zbiory krakowskiego Muzeum Armii Krajowej. Zestaw ten stanowi niezwykłą rzadkość w zbiorach muzealnych – po Żołnierzach Wyklętych pozostało bardzo niewiele pamiątek materialnych – napisał Piotr Koziarz z krakowskiego muzeum.Przypomniał też, że kres PRL nie sprzyjał gromadzeniu w zbiorach muzealnych tego typu obiektów, a przechowywanie w zbiorach rodzinnych czy prywatnych takich pamiątek nie było zajęciem bezpiecznym. Ciekawostką jest fakt, że kurtka mundurowa została przerobiona z kurtki używanej przez niemiecką żandarmerię. Najprawdopodobniej jej właściciel przefarbował ją, dostosował kołnierz do noszenia polskich łapek z wężykiem, zamienił guziki na polskie oraz doszył naszywkę z orłem. Także na polskiej furażerce pojawiły się dodatkowe elementy: biało-czerwony proporczyk oraz metalowy orzełek wykonany w warunkach konspiracji. Docelowo mundur znajdzie się na zmodernizowanej wystawie stałej.

 

Źródło: muezum-ak.pl

#mundur #Żołnierz #Wyklęty #muzeum #AK

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo