Mundur Żołnierza Wyklętego w zbiorach Muzeum AK

  

Ze względu na prześladowania żołnierzy podziemia przez komunistyczny aparat przemocy do dziś zachowało się niewiele mundurów używanych przez Żołnierzy Wyklętych. Jeden z nielicznych, jakie przetrwały do naszych czasów, właśnie trafił do zbiorów Muzeum AK w Krakowie.

Kurtka, furażerka, ryngraf oraz krzyżyk z podpisem to elementy umundurowania oraz pamiątki po jednym z Żołnierzy Wyklętych, które wzbogaciły zbiory krakowskiego Muzeum Armii Krajowej. Zestaw ten stanowi niezwykłą rzadkość w zbiorach muzealnych – po Żołnierzach Wyklętych pozostało bardzo niewiele pamiątek materialnych – napisał Piotr Koziarz z krakowskiego muzeum.Przypomniał też, że kres PRL nie sprzyjał gromadzeniu w zbiorach muzealnych tego typu obiektów, a przechowywanie w zbiorach rodzinnych czy prywatnych takich pamiątek nie było zajęciem bezpiecznym. Ciekawostką jest fakt, że kurtka mundurowa została przerobiona z kurtki używanej przez niemiecką żandarmerię. Najprawdopodobniej jej właściciel przefarbował ją, dostosował kołnierz do noszenia polskich łapek z wężykiem, zamienił guziki na polskie oraz doszył naszywkę z orłem. Także na polskiej furażerce pojawiły się dodatkowe elementy: biało-czerwony proporczyk oraz metalowy orzełek wykonany w warunkach konspiracji. Docelowo mundur znajdzie się na zmodernizowanej wystawie stałej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: muezum-ak.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragedia w kopalni "Murcki-Staszic". Nie żyje dwóch górników

KWK Murcki-Staszic / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3144242

  

Dwaj pracownicy działu wentylacji kopalni Murcki-Staszic w Katowicach zmarli dzisiaj na poziomie 900 m. Według wstępnych hipotez znaleźli się w atmosferze niezdatnej do oddychania.

Poinformował o tym rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia, Tomasz Głogowski.

Nieprzytomnych kolegów znaleźli inni górnicy. Wezwany lekarz stwierdził ich zgon.

- W kopalni nie odnotowano żadnego wstrząsu. Podejrzewamy, że znaleźli się w atmosferze niezdatnej do oddychania. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśni powołana w tym celu komisja

– powiedział Głogowski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl