Październikowe "Nowe Państwo" już w sprzedaży. "Wołyń" tematem numeru

W wielu ukraińskich, niegdyś kresowych, miasteczkach i wioskach żyły i żyją tysiące Polaków gniecionych strachem.

Nowe Państwo
W wielu ukraińskich, niegdyś kresowych, miasteczkach i wioskach żyły i żyją tysiące Polaków gniecionych strachem. Wszystkim im, wszystkim ocalałym, którzy po zakończeniu wojny osiedlili się w granicach nowej Polski, wszystkim ofiarom, których zdecydowana większość spoczywa do dziś w bezimiennych dołach, jesteśmy winni pamięć i prawdę – pisze Katarzyna Gójska-Hejke we wstępie do październikowego „Nowego Państwa”, którego tematem przewodnim jest wchodzący w piątek do kin „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

Redaktor naczelna „Nowego Państwa” rozpoczyna dyskusję wokół „Wołynia” od przypomnienia o powinności oddania należnych czci i pamięci ofiarom banderowskiej czystki, wskazując jednocześnie na konieczność usprawnienia publicznego dyskursu historycznego:

Zmiana polityki ukraińskiej w sprawie zbrodni popełnionych na Polakach, to wielkie wyzwanie dla obozu władzy.

- zauważa Katarzyna Gójska-Hejke.

Wojciech Smarzowski od początku zapowiadał, że jego film ma być mostem, a nie murem. Czy reżyserowi udało się osiągnąć zamierzony efekt? O tym pewnie zdecydują widzowie, gdy w najbliższy piątek film trafi do kin, ale pierwsze głosy napawają optymizmem:

Ci, którzy spodziewali się czarno-białej opowieści o dobrych Polakach i krwiożerczych Ukraińcach, srodze się zawiodą.

- przekonuje Wojciech Mucha, autor „Listu ze skrwawionej ziemi” będącego wnikliwą recenzją najnowszego dzieła Smarzowskiego, które stało się niejako zaczynem do dyskusji nad ludobójstwem od ponad 70 lat kładącym się cieniem na stosunki polsko-ukraińskie.

Do tej debaty swój głos na łamach „Nowego Państwa” dołącza także m.in. Andrzej Wroński, który w poruszającym artykule pt. „Męczeństwo Polaków na Wschodzie” stara się spojrzeć na problem w szerszym kontekście, lokując Wołyń jako jedno z miejsc na wschodniej mapie polskiej martyrologii.

Październikowe „Nowe Państwo” to jednak nie tylko kanon głosów wokół głośnego filmu Smarzowskiego. Warto zajrzeć do sylwetek nakreślonych przez Agnieszkę Kowalczyk i Magdalenę Złotnicką w artykułach poświęconych uznanej pisarce i gorącej patriotce Narcyzie Żmichowskiej oraz nazywanemu „poetą osobnym” Mironowi Białoszewskiemu. Na deser zaś polecam Państwu wywiad Sylwii Krasnodębskiej z uhonorowanym w tym roku Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Cezarym Grzesiukiem, który jeszcze na fali znakomitej „Ostatniej rodziny” opowiada o własnej fascynacji rodziną Beksińskich, której dał wyraz w swoim dokumencie pt. „Z wnętrza”.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Wołyń #Wojciech Mucha #Nowe Państwo #Katarzyna Gójska-Hejke #Ostatnia rodzina

Magdalena Jakoniuk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo