Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Kalina, Andrzej Dobosz i prof. Andrzej Nowak znaleźli się wśród laureatów dorocznych Nagród Ministra Kultury, przyznawanych za całokształt działalności, wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w środę wieczorem w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Reżyser teatralny, prozaik, eseista, tłumacz Antoni Libera został nagrodzony w dziedzinie teatru. W kategorii film Nagrodę Ministra Kultury otrzymali reżyserzy o międzynarodowej sławie Lech Majewski („Angelus”, „Wojaczek”, „Młyn i krzyż”) i Tomasz Bagiński („Katedra”, „Animowana historia Polski”).

Zwycięzca Grammy 2014, pianista jazzowy Włodek Pawlik oraz dyrygent, wieloletnia dyrektor Opery Krakowskiej i Opery Wrocławskiej Ewa Michnik to laureaci nagrody w dziedzinie muzyki, a poeta, redaktor Jan Polkowski w kategorii literatura.


Włodek Pawlik jest pierwszym w historii polskim zdobywcą prestiżowej nagrody Grammy (fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska) 

Wybitny tancerz i choreograf Jacek Przybyłowicz został doceniony w kategorii taniec, zaś multiinstrumentalistę Józefa Brodę uhonorowano za sztukę ludową.


Józef Broda nagrodę i gratulację odebrał z rąk wicepremiera Glińskiego i premier Szydło (fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska)

Architekt Michał Tomasz Konior został nagrodzony w kategorii architektura, a w dziedzinie upowszechniania kultury – prowadząca liczne projekty edukacyjne i społeczne Fundacja Jutropera. Nauczyciel Szymona Nehringa i Krzysztofa Książka, którzy zachwycili jurorów tegorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego - Stefan Wojtas otrzymał nagrodę w kategorii edukacja artystyczna.

Za ochronę dziedzictwa wyróżniono publicystkę, sekretarz Rady Dziedzictwa Archiwalnego, autorkę książki „Katyń 1940” Eugenię Maresch. Producenci gier komputerowych 11 bit studios to laureaci nagrody w dziedzinie kultury cyfrowej, a Ceramika Paradyż w kategorii mecenas kultury.


W kategorii kultura cyfrowa zostali uhonorowani producenci gier komputerowych z 11 bit sudios (Fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska)

Nagrodę za najlepszą książkę historyczną im. Tomasza Merty otrzymał prof. Andrzej Nowak za „Dzieje Polski”.


Profesor Andrzej Nowak odebrał nagrodę z rąk szefa resortu kultury Piotra Glińskiego (fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska)

Krytyk literacki, felietonista Andrzej Dobosz to laureat nagrody za całokształt twórczości. Minister Kultury prof. Piotr Gliński uhonorował w tej kategorii również Jerzego Kalinę - wybitnego rzeźbiarza, twórcę scenografii teatralnych i filmowych, a także poetę, eseistę, dramaturga Jarosława Marka Rymkiewicza. W kategorii sztuk wizualnych statuetkę otrzymała Teresa Murak.

Doroczna Nagroda Ministra przyznawana jest od 1997 roku za całokształt działalności lub za wybitne osiągnięcia twórcze i artystyczne w danym roku. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.