Sukces "Ostatniej rodziny" trwa. Ponad 100 tys. widzów i tłumy w Muzeum Historycznym w Sanoku

  

Od piątku, 30 września w kinach w całej Polsce, można zobaczyć film „Ostatnia Rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego opowiadający o słynnej rodzinie Beksińskich. W ciągu pierwszych 3 dni wyświetlania produkcja przyciągnęła przed ekrany ponad 100 tysięcy widzów. Łącznie z pokazami przedpremierowymi „Ostatnią Rodzinę” obejrzało już blisko 115 tysięcy osób.

„Ostatnia Rodzina” to obsypany nagrodami na festiwalach filmowych w Gdyni i Locarno film Jana P. Matuszyńskiego opowiadający historię słynnej rodziny Beksińskich. W rolach głównych można zobaczyć laureatkę wyróżnienia dla Najlepszej aktorki – Aleksandrę Konieczną, dwukrotnie nagrodzonego za Najlepszą rolę męską Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika i Andrzeja Chyrę.

Film na 41. edycji FF w Gdyni otrzymał Wielką Nagrodę „Złote Lwy”, Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Publiczności oraz szereg statuetek pozaregulaminowych. W ciągu pierwszych 3 dni wyświetlania w polskich kinach obraz ten zobaczyło 102 379 widzów. Licząc z organizowanymi wcześniej pokazami przedpremierowymi film zobaczyło już łącznie 114 727 osób. 

Do filmu pozytywnie odniósł się także dyrektor Muzeum Historycznego w rodzinnym Sanoku Zdzisława Beksińskiego, Wiesław Banach:

’Ostatnia Rodzina’ wzbudza coraz większe zainteresowanie twórczością Zdzisława Beksińskiego, co możemy już zaobserwować  na podstawie zwiększonej frekwencji w Muzeum Historycznym w Sanoku. Dla Artysty tworzenie było istotą życia i wokół  malarstwa toczyło się życie całej rodziny. Film prowokuje i zachęca do poznania dzieła Mistrza nawet tych, którzy z zasady na wystawy i do muzeów nie chodzą. Liczę, że również wzrośnie zainteresowanie audycjami muzycznymi Tomasza Beksińskiego oraz jego znakomitymi tłumaczeniami filmów. Zdzisław pragnął choć  trochę przedłużyć pamięć o swoich najbliższych prosząc o zamieszczanie fotografii wykonanych przez żonę w muzealnych wydawnictwach oraz oznaczenie obrazów pochodzących z kolekcji Tomasza i Zofii ich imionami. Twórcy "Ostatniej Rodziny" mimo że o tym nie uprzedzeni, spełniają i to pragnienie Artysty.”


CZYTAJ WIĘCEJ:

„Ostatnia rodzina”, czyli debiut doskonały. RECENZJA

Złote Lwy dla "Ostatniej rodziny" Jana Matuszyńskiego
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Kino Świat

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polsce Wierni. Tablica upamiętni Podziemną Organizację Harcerstwa Polskiego

/ ipn.gov.pl

  

Tablica upamiętniająca członków działającej na początku lat 50. Podziemnej Organizacji Harcerstwa Polskiego (POHP) zostanie odsłonięta w piątek w Szkole Podstawowej nr 13 im. T. Kościuszki w Chorzowie. To właśnie tam powstała ta antykomunistyczna organizacja.

Uroczystość - organizowana przez szkołę oraz Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach (OBUWiM) - będzie częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Odsłonięcie tablicy jest częścią projektu zainicjowanego przez prezesa IPN Jarosława Szarka 2019 r., w ramach którego z okazji dnia „Żołnierzy Wyklętych” upamiętniane są młodzieżowe organizacje antykomunistyczne z lat 1945-1956. Będzie to już druga tablica w ramach tej akcji. Pierwsza, poświęcona Tajnemu Harcerstwu Krajowemu-Szeregom Wolności, organizacji, w której w latach 1948-53 działało ponad 60 młodych ludzi, została odsłonięta przed rokiem w Mysłowicach.

Podziemna Organizacja Harcerstwa Polskiego działała w latach 1950-1951. W jej skład weszli harcerze starsi, którzy po podporządkowaniu Związku Harcerstwa Polskiego komunistycznemu Związkowi Młodzieży Polskiej nie mogli już działać w strukturach ZHP. Inicjatorami zawiązania się POHP byli: Franciszek Furmaniak, Norbert Sojka i Ernest Marek.

Tajna zbiórka założycielska odbyła się w harcówce Szkoły Podstawowej nr 13 w Chorzowie. Grupa postanowiła kierować się wartościami przedwojennego harcerstwa. Poprzez działanie, m.in. w postaci małego sabotażu, harcerze chcieli zademonstrować swój sprzeciw wobec sowietyzacji kraju i odrzuceniu tradycji niepodległościowych, kultowi Stalina, Bieruta i Rokossowskiego, idei współzawodnictwa pracy wyzyskującej robotników i programowej ateizacji polskiego społeczeństwa

– podaje IPN.

Organizacja POHP działała w sprawdzonym konspiracyjnie systemie trójkowym, który miał pokrywać się z dzielnicami Chorzowa. Kontakty poziome miały być utrzymywane wyłącznie w obrębie trójek, natomiast szefowie tych grup mieli utrzymywać kontakt ze swoimi zwierzchnikami. W obrębie trójek miało być prowadzone szkolenie i werbunek. Organizacja nigdy nie rozwinęła się do tego stopnia, aby jej założenia mogły być zrealizowane. Nie jest możliwe jednoznaczne określenie liczby członków POHP. Najbardziej prawdopodobną liczbą jest ok. 14-18 osób.

Działalność organizacji została dostrzeżona przez UB i uznana za groźną dla komunistycznego państwa. Po rozpracowaniu organizacji nastąpiły aresztowania. Na podstawie zebranych materiałów Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach skazał czterech członków POHP na kary pozbawienia wolności od 2 do 7 lat.

W programie piątkowych uroczystości zaplanowano m.in. wykład naczelnika OBUWiM Jana Kwaśniewicza o POHP. Odsłonięciu tablicy będzie towarzyszyć akcja edukacyjna prowadzona przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz prezentacja wystawy pt. „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945-1956.”.

Wystawa przypomina nieznane historie konspiracyjnych organizacji, które były tworzone spontanicznie przez młodzież w latach 1944/1945–1956. Szacuje się, że w tym czasie istniały przynajmniej 972 podziemne związki młodzieżowe, skupiające ok. 11 tys. członków. Zakładali je we wszystkich regionach uczniowie, studenci, młodzi robotnicy i chłopi w wieku 14–21 lat. Ich zasadniczym celem było przekonanie społeczeństwa do kontynuowania oporu, obrony własnego systemu wartości i odzyskanie wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts