Już dziś na Torze Służewiec rozegrana zostanie najważniejsza stołeczna gonitwa - Wielka Warszawska. Największą gwiazdą „Jesiennej Gali” będzie ubiegłoroczny zwycięzca, Va Bank. Wielka Warszawska to także okazja, by zaznaczyć obchody 105-lecia istnienia Polonii Warszawa, dlatego nagrodą w jednej z niedzielnych gonitw będzie polonijny puchar.

Dla wielu miłośników wyścigów Wielka Warszawska to wydarzenie, którego nie da się porównać z żadnym innym, pozostające w pamięci dłużej, niż słynne Derby. Na takie wydarzenie, jakiego świadkiem będziemy w niedzielę, trzeba było czekać od wielu lat. W gonitwie weźmie udział niepokonany w 12 startach czteroletni Va Bank, ubiegłoroczny zwycięzca, koń trójkoronowany, który pobiegnie w Wielkiej Warszawskiej tuż po wygraniu zagranicznej gonitwy w niemieckim Baden-Baden. Jego najgroźniejszym rywalem będzie trzylatek Caccini, triumfujący w ostatnich Derbach. Oba konie jeszcze nigdy ze sobą nie rywalizowały, oba to prawdziwe gwiazdy polskich wyścigów konnych, szykuje się więc znakomite widowisko. Do stawki dołączą jeszcze doświadczony Tantal i najlepsza klacz sezonu, Iron Belle. Zamykającego to zestawienie konia Adanero, należącego do tego samego właściciela co Va Bank, ciężko nazywać z kolei rywalem – na pewno będzie natomiast pomocnikiem faworyta.

Wielka Warszawska (początek o godz. 16:30) to najważniejsza z ośmiu gonitw „Jesiennej Gali”, która rozpocznie się już o 12:30. Na które wyścigi warto jeszcze zwrócić uwagę? Ciekawa rywalizacja może mieć miejsce w gonitwie o Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla dwuletnich ogierów i klaczy pełnej krwi angielskiej (1400 m, godz. 14:45), a także o Nagrodę Cardei dla dwuletnich klaczy (1200 m, godz. 13:00). Ta ostatnia gonitwa będzie nosiła w tym dniu tytuł gonitwy o Puchar 105-lecia Polonii Warszawa, a nagrodę dla zwycięskiej klaczy wręczy honorowy prezes Polonii Jerzy Piekarzewski. Zwycięska klacz otrzyma m.in. derkę w barwach Polonii z wielkim logo klubu. Na starcie tej gonitwy zobaczymy dwie francuskie klacze (Akiria, Mona Kerbili), niemiecką Jagienkę, irlandzką Promenadę i urodzoną w Polsce Dylaylę.

Niedzielna Wielka Warszawska będzie 103. w historii i 71. na Służewcu. Towarzyszyć jej będzie coroczny konkurs na najlepszy strój z epoki międzywojnia.