​Pacjent w centrum uwagi

- Należy bardziej dostrzegać głos pacjentów.

Kurhan/SXC
- Należy bardziej dostrzegać głos pacjentów. Bo są oni obecnie mniej słyszalni niż pozostali uczestnicy systemu ochrony zdrowia: lekarze, pielęgniarki czy pracodawcy prywatnych placówek zdrowotnych – stwierdził minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, komentując postulaty zmian zawarte w Księdze Rekomendacji, dotyczącej zmian systemu ochrony zdrowia, na zakończenie I Kongresu Zdrowia zorganizowanego w Warszawie przez Pracodawców RP.

Opracowało ją 120 ekspertów: naukowców, lekarzy, ekonomistów i pracodawców, w ramach przygotowań do tego wydarzenia. Podczas Kongresu projekty postulatów zostały przedyskutowane i uzupełnione przez ponad jego 500 uczestników w trakcie 16 paneli dyskusyjnych.

Zdaniem ministra, w systemie publicznej opieki zdrowotnej istotne jest, by to lekarz medycyny rodzinnej stał się koordynatorem całego procesu terapii zdrowotnej. – Niestety mamy obecnie ok. 11 tys. lekarzy z tą specjalizacją, tymczasem istnieje dla nich ponad 20 tys. miejsc pracy w całym kraju. Brakujące wakaty musimy więc zapełnić lekarzami innych specjalności: zwłaszcza pediatrami oraz internistami – dodał Radziwiłł. - Brakuje zresztą nie tylko lekarzy medycyny rodzinnej, ale i wielu innych specjalizacji.

Radziwiłł dodał, że w ostatnich latach państwo wycofywało się z roli kreowania systemu opieki zdrowotnej. – Jestem temu przeciwny, jestem także przeciwny dalszej komercjalizacji szpitali - oświadczył.

Księga Postulatów przygotowana przez uczestników kongresu zawiera ponad 80 propozycji rozwiązań, które mogą pomóc w usprawnieniu systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Uczestnicy wydarzenia zgodzili się, że bardzo istotne w tym zakresie będzie zwiększenie publicznych wydatków na ochronę zdrowia do minimum 6 proc. PKB, urealnienie wycen procedur medycznych oraz dodatkowe nakłady na profilaktykę i edukację do poziomu średniej OECD.

W opinii ministra Radziwiłła wiele zależy jednak od wielkości środków finansowych, którym dysponuje budżet ministerstwa zdrowia. - Chcielibyśmy jak najszybciej dojść do poziomu 6 proc. w stosunku do wielkości PKB w zakresie wydatków na zdrowie. Jednak biorąc pod uwagę realia ekonomiczne zajmie to nam jeszcze 10 lat – stwierdził minister.

Według uczestników Kongresu równie ważnym elementem sprawnego systemu ochrony zdrowia powinno być zaangażowanie sektora prywatnego. Dostęp świadczeniodawców publicznych, samorządowych i prywatnych do systemowych środków finansowych powinien być równoprawny.

- Należy również dążyć do inicjowania działań innowacyjnych na styku nauki i biznesu oraz zwiększenia środków finansowych przeznaczonych na badania i rozwój. Do tego dochodzi systemowe opracowanie Polityki Lekowej Państwa, która jest jednym z najistotniejszych postulatów branży farmaceutycznej. Należy podkreślić, że to właśnie ta branża wytwarza najwięcej innowacji i przeznacza na te cele największe środki – podkreślił Andrzej Malinowski prezydent Pracodawców RP.

Organizatorem Kongresu byli Pracodawcy Rzeczpospolitej RP. Patronat medialny Kongresu sprawowała Gazeta Polska i portal niezalezna.pl

 Źródło: niezalezna.pl,Pracodawcy Rzeczpospolitej RP

 

#Minister Zdrowia #lekarz #służba zdrowia

MP
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo