​Pacjent w centrum uwagi

  

- Należy bardziej dostrzegać głos pacjentów. Bo są oni obecnie mniej słyszalni niż pozostali uczestnicy systemu ochrony zdrowia: lekarze, pielęgniarki czy pracodawcy prywatnych placówek zdrowotnych – stwierdził minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, komentując postulaty zmian zawarte w Księdze Rekomendacji, dotyczącej zmian systemu ochrony zdrowia, na zakończenie I Kongresu Zdrowia zorganizowanego w Warszawie przez Pracodawców RP.

Opracowało ją 120 ekspertów: naukowców, lekarzy, ekonomistów i pracodawców, w ramach przygotowań do tego wydarzenia. Podczas Kongresu projekty postulatów zostały przedyskutowane i uzupełnione przez ponad jego 500 uczestników w trakcie 16 paneli dyskusyjnych.

Zdaniem ministra, w systemie publicznej opieki zdrowotnej istotne jest, by to lekarz medycyny rodzinnej stał się koordynatorem całego procesu terapii zdrowotnej. – Niestety mamy obecnie ok. 11 tys. lekarzy z tą specjalizacją, tymczasem istnieje dla nich ponad 20 tys. miejsc pracy w całym kraju. Brakujące wakaty musimy więc zapełnić lekarzami innych specjalności: zwłaszcza pediatrami oraz internistami – dodał Radziwiłł. - Brakuje zresztą nie tylko lekarzy medycyny rodzinnej, ale i wielu innych specjalizacji.

Radziwiłł dodał, że w ostatnich latach państwo wycofywało się z roli kreowania systemu opieki zdrowotnej. – Jestem temu przeciwny, jestem także przeciwny dalszej komercjalizacji szpitali - oświadczył.

Księga Postulatów przygotowana przez uczestników kongresu zawiera ponad 80 propozycji rozwiązań, które mogą pomóc w usprawnieniu systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Uczestnicy wydarzenia zgodzili się, że bardzo istotne w tym zakresie będzie zwiększenie publicznych wydatków na ochronę zdrowia do minimum 6 proc. PKB, urealnienie wycen procedur medycznych oraz dodatkowe nakłady na profilaktykę i edukację do poziomu średniej OECD.

W opinii ministra Radziwiłła wiele zależy jednak od wielkości środków finansowych, którym dysponuje budżet ministerstwa zdrowia. - Chcielibyśmy jak najszybciej dojść do poziomu 6 proc. w stosunku do wielkości PKB w zakresie wydatków na zdrowie. Jednak biorąc pod uwagę realia ekonomiczne zajmie to nam jeszcze 10 lat – stwierdził minister.

Według uczestników Kongresu równie ważnym elementem sprawnego systemu ochrony zdrowia powinno być zaangażowanie sektora prywatnego. Dostęp świadczeniodawców publicznych, samorządowych i prywatnych do systemowych środków finansowych powinien być równoprawny.

- Należy również dążyć do inicjowania działań innowacyjnych na styku nauki i biznesu oraz zwiększenia środków finansowych przeznaczonych na badania i rozwój. Do tego dochodzi systemowe opracowanie Polityki Lekowej Państwa, która jest jednym z najistotniejszych postulatów branży farmaceutycznej. Należy podkreślić, że to właśnie ta branża wytwarza najwięcej innowacji i przeznacza na te cele największe środki – podkreślił Andrzej Malinowski prezydent Pracodawców RP.

Organizatorem Kongresu byli Pracodawcy Rzeczpospolitej RP. Patronat medialny Kongresu sprawowała Gazeta Polska i portal niezalezna.pl
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Pracodawcy Rzeczpospolitej RP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Greta Thunberg wraca na szkolny strajk

Greta Thunberg / By Anders Hellberg - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szwedzka aktywistka znów nawołuje do protestu i zapowiada, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorąc udział strajku szkolnym, organizowanym w Brukseli. Akcja jest planowana na 6 marca. Będzie to drugi taki strajk. Pierwszy odbył się w 2019 r.

„Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami”
- powiedziała Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego.
[polecam:https://niezalezna.pl/311965-siostra-grety-thunberg-przerywa-milczenie-bylam-samotna-i-wycofana]

„Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 r. 6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji.
- napisała De Wever na Instagramie, krytykując - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, takie jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Tysiące osób wyraziło już zainteresowanie udziałem w marszu na Facebooku. Protest odbędzie się około rok po ostatnim pojawieniu się Thunberg na ulicach Brukseli.
[polecam:https://niezalezna.pl/312594-groza-jej-bo-nie-wierzy-w-teorie-klimatyczne-antifa-zamowila-pod-jej-dom-karawan-pogrzebowy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts