Przez dwa dni żołnierze kompanii manewrowej XXXIV. Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie ćwiczyli wykonywanie procedury wezwania ognia z pola walki (z ang. CFF - Call for Fire) w roli obserwatora  – informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP. 

W pierwszym dniu podczas zajęć teoretycznych uczestnicy zapoznali się z zasadniczymi elementami meldunku i przepisami korespondencji radiowej. W drugim ćwiczyli praktycznie w oparciu o multimedialny symulator strzelań w bazie Bondsteel. Zajęcia prowadzone były przez amerykańskich instruktorów: oficera ogniowego porucznika Donovana Drewreya oraz sierżanta Jareda Hambego – informuje oficjalny portal DO RSZ.

Polscy artylerzyści podczas zajęć praktycznych prowadzili ogień na wezwanie z pola walki, określając współrzędne celu z mapy i sposobem biegunowym. Po wcięciu pierwszego wybuchu określali uchylenia od środka celu tak, by po wprowadzeniu poprawki efektywnie razić cel ogniem skutecznym.  Dla artylerzystów, którzy na co dzień w kraju wykonują dużo trudniejsze zadania ogniowe, występowanie w roli obserwatora, wzywającego ogień artylerii nie stanowiło żadnej trudności – podaje Dowództwo Operacyjne,