Rumunia z pierwszymi F-16

  

W środę w portugalskiej bazie lotniczej Monte Real doszło do uroczystego przekazania pierwszych sześciu myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon Rumuńskim Siłom Powietrznym. W uroczystości brali udział premier Portugalii António Costa, minister obrony José Alberto de Azeredo Lopes oraz rumuński szef resortu obrony Mihnei Motoca.

Przekazanie myśliwców F-16 odbyło się w ramach kontraktu podpisanego pomiędzy rzędem Rumunii a Portugalii we wrześniu 2013 roku. Podług tej umowy kolejne trzy myśliwce mają zostać dostarczone Rumuńskim Siłom Powietrznym jeszcze w grudniu br., natomiast kolejne trzy w październiku 2017 roku. Koszt zakupu 12 używanych myśliwców F-16 (dziewięć F-16AM i F-16BM) wyniósł 628 milionów euro. Portugalia w ramach kontraktu, ponadto ma zapewnić wsparcie logistyczne, przeszkolenie 9 pilotów, 75 techników i zmodernizowanie części maszyn do standardu M5.2R. Władze w Bukareszcie starają się o zakup kolejnej partii używanych myśliwców F-16, wśród państw NATO, które to mają zastąpić wysłużone już MiGi-21 Lancer użytkowane wciąż przez Rumuńskie Siły Powietrzne.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kończą się zimowe ferie szkolne

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/sweetlouise/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Niedziela będzie ostatnim dniem ferii zimowych. W poniedziałek do szkół wracają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Dwutygodniową przerwę w nauce mieli jako ostatni w kraju.

Ferie w tych województwach zaczęły się 8 lutego.

Uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego wypoczywali od 11 do 26 stycznia, z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – od 18 stycznia do 2 lutego, a uczniowie z województw: z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego – od 25 stycznia do 9 lutego.

Następna przerwa w nauce – z okazji Świąt Wielkanocnych – potrwa od 9 do 14 kwietnia.

Terminy ferii i przerw w nauce podaje co roku MEN. Kieruje się przy tym zasadą, że jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe były w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego, a w kolejnym na drugą połowę tego miesiąca.

Z reguły tej wyłączone są tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts