Samochody papieskie wystawione na sprzedaż

  

Auta, którymi jeździł papież Franciszek podczas wizyty w Polsce, zostały przekazane na aukcję Caritas Polska. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na zakup mobilnej kliniki dla potrzebujących z terenów objętych wojną. To papież wybrał cel, na jaki ma zostać przekazany dochód z aukcji.

Z części środków będzie też kupione wyposażenie domu dla osób starszych i niepełnosprawnych "Campus Misericordiae" oraz wsparty magazyn żywności "Chleb Miłosierdzia", powstały w Brzegach na terenie spotkania z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży - informuje se.pl.

Auta posiadają certyfikaty autentyczności wystawione przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Trzy Volkswageny będą dostępne do 9 października. Tego dnia zakończą się aukcje. 

Pojazdy można będzie zobaczyć na placu przy kościele św. Anny oraz na krakowskim Starym Rynku.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: superauto24.se.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W olsztyńskim teatrze premiera "Wroga publicznego"

/ https://teatr.olsztyn.pl/

  

Spektakl "Wróg publiczny" według Istvána Tasnádiego, będący opowieścią o tym, jak bohater stał się antybohaterem, przygotowują aktorzy Teatru. im Jaracza w Olsztynie. Premiera spektaklu, który wyreżyserował Zbigniew Brzoza, odbędzie się w sobotę.

Dyrektor Teatru im. Jaracza w Olsztynie Zbigniew Brzoza powiedział, że realizacja sztuki jest ciekawa zarówno z powodu kontekstu politycznego, który zmusza do refleksji nad kryzysem wartości w Europie, ale jeszcze bardziej z powodu samego tekstu.

Tytułowym wrogiem staje się Michael Kohlhaas, hodowca i handlarz koni. Historia zaczyna się od pozornie błahej sprawy. Handlarz zostaje niesłusznie obciążony dodatkowym podatkiem. Mężczyzna nie zgadza się na bezprawną egzekucję należności i domaga się sprawiedliwości. Oczekując przestrzegania prawa, coraz bardziej angażuje się w konflikt z władzami.

"Tekst został genialnie przetłumaczony przez Jolantę Jarmołowicz i Jerzego Czecha. To arcydzieło translatorskie. Ten tekst ma w sobie coś z kabaretu ludowego i w pewnym sensie udało nam się wypracować przedstawienie, które korzysta z pewnego rodzaju uproszczeń, znaków, z wielu środków wyrazu i to ze sobą współgra, opowiada dość ciemną historię"

- powiedział Brzoza.

Jak wskazał, "to opowieść o antybohaterze, który zaczyna jako bohater, jako sprawiedliwy, a skończy jako osoba, która wyrzekła się w trakcie walki swoich wartości, przejmując pragmatyzm w działaniu, a potem dała się sprzedać, jak byśmy to dziś nazwali, establishmentowi i na koniec została nikim".

W zależności od tego, kto opowiada tę opowieść i gdzie kładzie akcent, to historia albo o buntowniku ludowym, albo o "pełnokrwistym populiście", albo o kimś, kto wykorzystał swoje możliwości i został dworakiem

- ocenił reżyser.

Jak napisał we wprowadzeniu do sztuki autor songów Jerzy Czech, pierwowzorem głównego bohatera jest autentyczna postać. Nazywał się nieco inaczej – Hans Kohlhase, i mieszkał na terenie dzisiejszego Berlina. Kiedy jechał na targ w Lipsku, saski junkier zajął mu bezprawnie parę koni. Dwa lata upominał się handlarz o sprawiedliwość, aż w końcu ze zbrojnymi kompanami zaczął szukać jej na własną rękę. Musiał mieć spore poparcie wśród ludu, skoro grasował w Saksonii i Brandenburgii przez 6 lat, póki w roku 1540 nie został schwytany i stracony - wyjaśnił Jerzy Czech.

Widzowie historię Kohlhaasa poznają ze szczególnego punktu widzenia: skazanych na rzeź dwóch wspaniałych koni handlarza. Scenariusz daje możliwość wykorzystania bardzo ciekawych rozwiązań scenicznych i stwarza okazję do wykreowania wyjątkowo fascynujących ról - podają twórcy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts