Przed nami wielkie święto polskiego kina historii najnowszej. Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to wydarzenie prezentujące dzieła audiowizualne poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz polskiej historii w latach 1939-1989. To wydarzenie skupiające instytucje, wybitnych realizatorów, artystów oraz młodych twórców. Festiwal, który łączy w sobie takie dziedziny sztuki jaki film, muzyka, teatr, sztuki wizualne, książki i radio wystartuje już w środę 28 września w Gdyni.

Twórcy Festiwalu zapraszają od 28 września do 1 października br. roku do Gdyni na prawdziwą podróż po polskiej historii współczesnej. Ideą Festiwalu jest przypomnienie – w niekonwencjonalny sposób - sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji Polski oraz pokazanie roli podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem. Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jest okazją do spotkań filmowców, muzyków, literatów, plastyków, historyków i producentów. Podczas trwających cztery dni prezentacji, warsztatów i spotkań, osobistości ze świata kultury i nauki będą pracować nad scenariuszami kolejnych, niezwykłych projektów. W tym roku Festiwal zaszczycą swoją obecnością m.in. ostatni żyjący żołnierze gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka, a także dzieci generałów: Anna Maria Anders i Andrzej Maczek. Będą też powstańcy z Węgier i kilkudziesięcioosobowa grupa Kresowiaków. Zaproszeni zostali ponadto goście z Francji, Anglii, USA, Kanady, krajów nadbałtyckich oraz dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Z nadesłanych 64 produkcji, o nagrodę Złotego Opornika powalczy 27 filmów. Podczas festiwalu zostaną przyznane też inne statuetki, m.in.: Sygnet Niepodległości, Źródło czy Nagroda im. Janusza Krupskiego - za odwagę w poszukiwaniu tematów i postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych. Statuetkę Platynowego Opornika za całokształt twórczości otrzyma Maria Dłużewska („Ksiądz”, „Solidarność Walcząca”, „Mgła”).  

Arkadiusz Gołębiewski stworzył miejsce, gdzie możemy mówić o rzeczach dla nas najważniejszych. Jestem bardzo szczęśliwa, że dostanę tę nagrodę

- powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji Maria Dłużewska.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie organizatorów. Impreza będzie retransmitowana przez Telewizję Polską. Medialny patronat nad wydarzeniem objął również portal niezalezna.pl.