Schetyna obala mit Niesiołowskiego: Z całym szacunkiem... on nie zakładał PO

  

O planach dotyczących ewentualnej politycznej współpracy z formacjami opozycyjnymi opowiadał dziś na antenie TVN24 lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Gdy temat zszedł na byłego kolegę partyjnego Stefana Niesiołowskiego, Schetyna zrobił się trochę bardziej nerwowy. „Stefan Niesiołowski z całym szacunkiem nie zakładał PO. Przyjmowaliśmy go po kilku latach. Wtedy do nas dołączył” - mówił Schetyna.

Lider Platformy Obywatelskiej przekonywał, że każda z partii opozycyjnych powinna pracować teraz na rzecz wsparcia budowy własnego programu i partii. Dopiero jeżeli się to uda, zdaniem Schetyny przyjdzie czas na ewentualne rozmowy koalicyjne przed wyborami.

- Uważam, że 3 lata przed wyborami to zbyt wcześnie, żeby pisać koalicję programową i organizacyjną. Trzeba rozmawiać, ale każda z partii opozycyjnych, ze środowisk, które nie zgadzają się z polityką PiS-u, powinna pracować na rzecz budowy wsparcia dla własnego programu, własnej partii i dobrze współpracować między sobą. Jeżeli to się uda, to wtedy przychodzi czas przed wyborami na rozmowy koalicyjne, jak przełożyć to poparcie, które zbudujemy. Dalej będziemy współpracować – tak, jak byliśmy w sobotę na demonstracji KOD i będziemy wspierać, natomiast organizacyjna współpraca – tak szeroka, bez programu i pomysłu, jednocząca tylko tych, którzy mówią „PiS – nie”, uważam, że to nie wystarczy – mówił na antenie TVN24 Schetyna.

Trochę bardziej nerwowo zrobiło się, gdy przywołany został Stefan Niesiołowski, który opóźnił niedawno partyjne szeregi. Grzegorz Schetyna postanowił obalić mit Niesiołowskiego, jako jednego z założycieli PO.

- Z całym szacunkiem dla jego życiorysu... Stefan Niesiołowski... z całym szacunkiem nie zakładał Platformy Obywatelskiej. Przyjmowaliśmy go po kilku latach. Wtedy do nas dołączył – oznajmił Schetyna.

Jednocześnie lider PO nie wykluczył ewentualnej współpracy z nową formacją Niesiołowskiego.

- Ja gram o to, żeby zbudować formułę polityczną, która w 2019 roku odbierze władzę PiS i Polskę Jarosławowi Kaczyńskiemu. Współpracuję ze wszystkimi ugrupowaniami, aby to osiągnąć. Ja wyciągam wnioski z przeszłości [...] o partiach opozycyjnych, z którymi współpracuję, mówię tylko dobrze albo w ogóle – zapewniał Schetyna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,TVN24,300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kim jest Jo Swinson? Twierdzi, że zatrzyma brexit

zdjęcie ilustracyjne / stux; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

39-letnia Jo Swinson została wybrana na nową liderkę brytyjskich proeuropejskich Liberalnych Demokratów. Jest pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku. Zapowiada „walkę życia” przeciwko planowanemu wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W głosowaniu wśród członków partii Swinson pokonała byłego ministra ds. energii i zmian klimatu w koalicyjnym rządzie premiera Davida Camerona, Eda Daveya, zdobywając aż 63 proc. z 76,4 tys. oddanych głosów. Jest pierwszą w historii osobą urodzoną w latach 80., która stanęła na czele któregokolwiek z największych brytyjskich ugrupowań politycznych.
 
Nowa szefowa liberałów zapowiedziała w pierwszym przemówieniu na nowym stanowisku, że jest „gotowa na walkę życia” w celu zatrzymania procesu opuszczania Wspólnoty. Jak oceniła, krytykowana przez niektórych polityków idea liberalizmu „żyje i rozkwita w obliczu nacjonalizmu, populizmu i katastrofy brexitu”.
 
Stoję przed wami nie tylko jako liderka Liberalnych Demokratów, ale jako kandydatka na stanowisko premiera. Moje ambicje dotyczące naszej partii, ruchu i kraju nie mają ograniczeń. Jestem gotowa poprowadzić moje ugrupowanie do wyborów i zwyciężyć.
- podkreśliła.
 
Jo Swinson oceniła jednocześnie, że faworyt do objęcia urzędu premiera Wielkiej Brytanii, były minister spraw zagranicznych Boris Johnson, „nie nadaje się na szefa rządu”.
 
Zatrzymanie Borisa i brexitu jest moim pierwszym priorytetem jako liderki. Ta praca zaczyna się od zwycięstwa w (zaplanowanych na 1 sierpnia – przyp. red.) wyborach uzupełniających w Brecon i Radnorshire (...), osłabieniu cienkiej większości parlamentarnej Johnsona i przybliżeniu nas o krok do powstrzymania wyjścia z UE.
- zapowiedziała.
 
Liderka Liberalnych Demokratów zaapelowała także do posłów rządzącej Partii Konserwatywnej i opozycyjnej Partii Pracy o wspólną walkę przeciwko „nacjonalizmowi i populizmowi”, zapewniając, że „jej drzwi są zawsze otwarte”.

Nadeszła pora na wspólną pracę, a nie plemienne zachowania.
- przekonywała.
 
Liberalni Demokraci mają 12 posłów i są najbardziej proeuropejskim ugrupowaniem na brytyjskiej scenie politycznej. W ostatnich miesiącach poparcie tej partii znacząco wzrosło. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego zajęła drugie miejsce z poparciem 20 proc. Wyborców, tuż za za eurosceptyczną Partią Brexitu, ale przed obu największymi ugrupowaniami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl