Przemoc pod specjalnym nadzorem. Czy to nagranie pogrąży Tatianę Neumann?

Reporterzy Dodatku Pomorskiego „Gazety Polskiej Codziennie” dotarli do nagrania z 2013 r., które w zupełnie nowym świetle stawia sprawę nieprawidłowości w ośrodkach prowadzonych przez małżeńst

youtube.com/24starogard.pl/print
Reporterzy Dodatku Pomorskiego „Gazety Polskiej Codziennie” dotarli do nagrania z 2013 r., które w zupełnie nowym świetle stawia sprawę nieprawidłowości w ośrodkach prowadzonych przez małżeństwo Ż. i kwestię nadzoru nad nimi realizowanego przez Tatianę Neumann, szefową Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Jeśli potwierdzi się autentyczność nagrania, a kobieta w nim występująca okaże się Tatianą Neumann, to cała linia obrony, którą przyjęła żona polityka PO Sławomira Neumanna, może lec w gruzach.

Michał, były podopieczny placówek państwa Ż., który w 2013 r. miał 17 lat, nie tylko zapewnia nas o autentyczności nagrania, lecz mówi także o tym, że jego decyzja o nagraniu pani dyrektor wynikała z desperacji wynikającej z tego, że dyrektor PCPR-u nie reagowała na jego doniesienia, które składał także na piśmie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Piekło w rodzinnym domu dziecka. U... znajomych ważnego posła Platformy

Tatiana Neumann wiedziała o nagraniu, bo komentowała jego treść w programie „Uwaga!” TVN-u. O sprawie wiedzieli też radni powiatu.

– Nasi radni powiatowi chcieli przeprowadzić dyskusję nad treścią nagrania, które było przecież dowodem w sprawie skargi na panią Neumann, ale odmówiono publicznego przesłuchania taśmy – mówi w rozmowie z „Dodatkiem Pomorskim” poseł PiS-u Jan Kilian. – Mam nadzieję, że niebawem radni poznają treść nagrania, zwłaszcza że będziemy jako PiS żądać przeprowadzenia postępowania sprawdzającego w sprawie pani Neumann – dodaje gdański polityk.

To, że radni powiatu nie usłyszeli nagrania, wiązało się z faktem, że zawiadomienie w Prokuraturze Rejonowej w Starogardzie złożyła… Tatiana Neumann. Do radnych nagranie nie dotarło, bo zostało zabezpieczone jako dowód w sprawie o pomówienie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Żona posła PO zawieszona

Jak dowiedział się „Dodatek Pomorski”, prokuratura rzeczywiście prowadziła postępowanie w sprawie pomówienia dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim. Do śledczych wpłynęła pisemna skarga na takie zachowanie, które mogło ją narazić na utratę zaufania potrzebnego do zajmowanego stanowiska. Sprawa została umorzona z uwagi na brak interesu społecznego w kontynuowaniu ścigania z urzędu.

Co odpowiada ważna urzędniczka na skargi 17-latka, który mówi o złym traktowaniu podopiecznych w placówkach prowadzonych przez państwo Ż.? Podważa jego wiarygodność, poniża, straszy utratą domu, manipuluje emocjami. A przede wszystkim obiecuje pomoc w zamian za wycofanie skargi.

Na nagraniu słychać, jak kobieta sugeruje chłopakowi skarżącemu się na sytuację w rodzinnym domu dziecka… spotkanie i rozmowę panem Ż., której miałaby się przyglądać. Poza tym urzędniczka straszy nastolatka.

Kobieta: O co tobie chodzi? Chcesz sobie przerąbać wszędzie? W szkole masz opinię, jaką masz, tu masz opinię, jaką masz. Myślisz, że jak skończysz 18 lat, to ktoś ci rękę poda? (...) A uczyć się możesz, są mieszkania komunalne… Ile ty masz lat?
Michał: 17.

Kobieta: No, i nie masz gimnazjum skończonego. (...) No, a dzieci za chwilę już kończą w twoim wieku drugą klasę liceum.
Michał: Każdy w życiu popełnia błędy.

Kobieta: Ale ty same błędy popełniasz.

Jako próbę szantażu można też potraktować pytania o ojca i matkę Michała. Gdy urzędniczka uzyskuje informację, ile rodzice Michała płacą mu „alimentów” (w rzeczywistości chodzi raczej o kieszonkowe, bo kwota, o której mówi Michał, to w sumie 150 zł miesięcznie), każe napisać chłopakowi oświadczenie, sugerując, że jak rodzice płacą, to może urząd już nie musi. Kobieta stara się też przekonać Michała, by nie wierzył księdzu, który okazał mu wsparcie.

Więcej na ten temat w weekendowym Dodatku Pomorskim Gazety Polskiej Codziennie

 

 Źródło: Dodatek Pomorski Gazety Polskiej Codziennie

#Tatiana Neumann #przemoc #Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie #dzieci

Sebastian Dadaczyński,Maciej Kożuszek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo