Wiceminister Jakub Skiba podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych poinformował, że nowa unijna agencja ds. ochrony granic – Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna – najprawdopodobniej będzie miała swoją siedzibę w Warszawie.

To będzie nowa formacja o ogromnie zwiększonym stanie osobowym, do 1500 osób. Będzie wymagać od strony polskiej stałego zaangażowania stu funkcjonariuszy gotowych w każdym momencie do wzięcia udziału w operacjach tej agencji – podkreślił podczas posiedzenia wiceszef MSWiA.

Podkreślił też, że rząd popiera pomysł powstania nowej agencji do spraw ochrony granic. Wiceminister przypomniał, że Polska od dawna angażuje się w ochronę granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Nasi funkcjonariusze Straży Granicznej m.in. w tej chwili są na granicy bułgarsko-tureckiej, na granicy macedońsko-greckiej i na granicy serbsko-węgierskiej.

Jutro spodziewamy się wizyty szefowej MSW Słowenii. Wysoce prawdopodobne jest również zwrócenie się przez Słowenię o pomoc w tym zakresie. Jeżeli będziemy dysponować odpowiednim potencjałem, to z całą pewnością odpowiemy na te inicjatywy pozytywnie, ponieważ rozumiemy, że ochrona granic także innych krajów,  jest ochroną granic Polski –  podkreślił Jakub Skiba.