Festiwal Okno pod patronatem wicepremiera

  

Festiwal Okno objął patronatem wicepremier Mateusz Morawiecki. Impreza odbędzie się w dniach 8-9 października przy ulicy Foksal 3/5 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Festiwal rozpocznie się o godzinie 16:00.
 
Festiwal OKNO został powołany do życia w roku 2012 w ramach Kongresu Mediów Niezależnych. W organizację włączyli się Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów-Ruch Kontroli Władzy, Stowarzyszenie Ruch Republikański.
 
Przedstawiamy komunikat organizatorów:

Szanowni Państwo, przed nami V Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”. Przypomnijmy, idea Festiwalu zrodziła się w czasie należącym chyba do najsmutniejszych i najtragiczniejszych okresów w naszej powojennej historii, w którym myśl, czyn i pamięć patriotyczna i w ogóle jakikolwiek przejaw aktywności społecznej niezależnej od narracji lewicowo-liberalnej miały być zepchnięte z głównej sceny publicznej gdzieś na margines naszego życia wspólnotowego i stać się stygmatem naszej klęski dziejowej i ideowej.

Stad nie był przypadkiem, lecz znakiem czasu fakt, ze dwie pierwsze edycje Festiwalu mogły odbyć się dzięki serdecznej gościnie miasta Ełk i patronatu Wielce Czcigodnego Pasterza Kościoła Ełckiego, Księdza Biskupa Edwarda Mazura, by w następnych dwóch latach korzystać z gościny włodarzy miasta Pszczyny.

W tym roku odbędzie się nasz Festiwal w Warszawie, w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Od początku istnienia naszego projektu nie stawialiśmy twórcom żadnych ograniczeń formalnych i tematycznych. Dlatego też pokazujemy zarówno dzieła filmowców-amatorów jak profesjonalistów. Jeśli w filmach dotychczas pokazywanych na Festiwalu dominowała tematyka patriotyczna, to należy ten fenomen odczytywać również jako signum temporis, a nie jako wyłącznie możliwą wykładnie „niezależności” zawartej w nazwie naszej festiwalowej inicjatywy. Tak szeroka formuła sprawia, ze zgłaszają się do nas autorzy ze wszystkich zakątków Polski i z zagranicy.


Wielką radość sprawiła nam pozytywna odpowiedz Pana Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera obecnego Rządu na prośbę o honorowy patronat naszej festiwalowej inicjatywy. Jesteśmy wielce wdzięczni za udzielenie nam swojej protekcji portalom internetowym „wPolityce.pl”, „wNas.pl”, „niezalezna.pl”, tygodnikom opinii „wSieci”, „Gazecie Polskiej”, „Najwyższemu Czasowi”, katolickiemu miesięcznikowi „Moja Rodzina”,  miesięcznikowi "WPIS", rozgłośni radiowej „Radio Wnet”, telewizji TVP info, TVP3 WARSZAWA, telewizja Olsztyn oraz warszawskiemu oddziałowi Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Fundacji Solidarności Dziennikarskiej. 

Z dużym smutkiem odnotowujemy, ze Polskie Radio nie udzieliło nam medialnego wsparcia. Nie tracimy jednak nadziei, że i w Polskim Radiu niebawem zawita Dobra Zmiana i będziemy się cieszyć patronatem i tej rozgłośni publicznej. Droga, na której rysuje się kształt duszy polskiej, jest długa, tak jak czas, który wyjaśnia wszystko. Dlatego wsparcie każdego na tej drodze jest tak ważne nie tylko dla nas, organizatorów Festiwalu, ale i dla naszej całej wspólnoty narodowej.

Za udzielone i udzielane dotychczas wsparcie jeszcze raz wszystkim dziękujemy i nie tracimy nadziei na patronat innych instytucji, nie tylko medialnych, które ze swej istoty maja charakter misyjny i wspólnototwórczy.

Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO” odbędzie się w dniach 8-9 października przy ulicy Foksal 3/5 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Festiwal rozpocznie się 8 października o godzinie 16:00.

Dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO”
Wioletta Machniewska
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier przedstawił plan awaryjny w kwestii matur. Co ma do powiedzenia zastępca Broniarza? „Barbarzyństwo”

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Jan Środa/Gazeta Polska

  

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan awaryjny dotyczący tegorocznych maturzystów. W wielu szkołach nauczyciele bowiem już zapowiedzieli, że nie zbiorą się na radach pedagogicznych, które pozwolą na dopuszczenia uczniów do egzaminu dojrzałości. Rząd postanowił natychmiastowo działać. Tymczasem dzisiaj oceny projektu rządu podjął się wiceprezes ZNP, Krzysztof Baszczyński, który nazwał ją "barbarzyństwem systemowym".

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że rząd zajmie się projektem ustawy przewidującej, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach organowi prowadzącemu. Dzisiaj przed południem projektem ma się zająć Sejm, a wieczorem Senat. Po tych pracach ustawa ma trafić do Kancelarii Prezydenta.

[polecam:https://niezalezna.pl/268942-rzad-przyjal-projekt-noweli-prawa-oswiatowego-ws-matur-zajmie-sie-nim-jutro-sejm]

- Państwo polskie musi zagwarantować, że w każdej polskiej szkole każdy maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu. Tego wymaga odpowiedzialność państwa polskiego

- mówił wczoraj Mateusz Morawiecki na posiedzeniu rządu.

[polecam:https://niezalezna.pl/268926-mimo-strajku-maturzysci-przystapia-do-egzaminu-znamy-zalozenia-nowelizacji-prawa-oswiatowego]

Dziś projekt rządu pozwalający uczniom wielu klas maturalnych zdawanie egzaminu dojrzałości i zwalniający ich z konieczności powtarzania roku, gdyby nauczyciele nie przeprowadzili klasyfikacji, postanowił ocenić wiceszef Związku Nauczycielstwa Polskiego, Krzysztof Baszczyński. 

- To jest po pierwsze kpina z procesu legislacyjnego. Tak się nie tworzy i nie przyjmuje prawa. Po drugie to jest dowód na to, że granatem chce się ugasić pożar, skutki będą bardzo bolesne dla wszystkich. Bo burzy się system oświaty, w tym system egzaminowania.(...) to jest rozwiązanie na pewno siłowe i to jest barbarzyństwo systemowe

- mówił w TOK FM Baszczyński.

Wiceprezes ZNP dodał też, że nastroje wśród protestujących nauczycieli są coraz gorsze.

- Jesteśmy coraz bardziej wkurzeni, coraz bardziej zniesmaczeni, bo te pomysły świadczą o tym, że tak naprawdę rząd nie ma żadnego pomysłu poza rozwiązaniami siłowymi

 - powiedział. [polecam:https://niezalezna.pl/268961-szalona-radosc-lodzkich-nauczycieli-bo-nie-sklasyfikuja-uczniow-zobacz-wideo]

Dopytywany o konsekwencje rządowych rozwiązań Baszczyński powiedział m.in., że "zamykają one uczniom możliwość odwołania się od oceny".

Nie obyło się bez paru słów na temat posłów-nauczycieli, którzy w parlamencie poprą rządowy projekt.

- Jeżeli podniosą rękę za takim rozwiązaniem to to jest hańba dla tych, którzy to zrobią. I mówię to z pełną odpowiedzialnością

- stwierdził Baszczyński.

Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. [polecam:https://niezalezna.pl/268804-dramatyczny-apel-uczniow-do-nauczycieli-w-jednej-ze-szkol-my-tez-mamy-prawo-do-nauki]

Matury powinny się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl