Polscy nurkowie ćwiczą w Islandii

Marynarze 8.

flickr.com
Marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża biorą udział w najważniejszym sprawdzianie umiejętności w zakresie przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym – podaje oficjalny portal 8FOW. 

Jak czytamy na portalu, w tegorocznej edycji ćwiczenia „Northern Challenge” polską Marynarkę Wojenną reprezentuje 11 nurków minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Zabrali ze sobą m. in. robota EXPERT, sprzęt minerski oraz kombinezon EOD-9.

Ćwiczenia rozpoczęły się w bazie w Keflavik. Głównym założeniem Northern Challenge jest trenowanie prac, mających na celu unieszkodliwianie improwizowanych urządzeń wybuchowych (ang. IED). W trakcie tegorocznej edycji ćwiczenia operatorzy unieszkodliwiają podejrzane przedmioty na lądzie i w wodzie w ponad 40 różnych lokalizacjach. Prace związane z zadaniami przeznaczonymi dla morskich zespołów rozminowania prowadzą w 5 portach w pobliżu miejscowości Keflavik – informuje portal 8FOW.

Podczas pierwszego tygodnia ćwiczenia unieszkodliwiano dryfujące ładunki wybuchowe oraz przedmioty niebezpieczne, zamontowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz stojących przy nabrzeżach portowych jednostek. Nurkowie dokonywali również przeglądu infrastruktury portowej, pod kątem występowania zagrożeń wybuchowych. 

Z kolei w bieżącym tygodniu  realizowane są m.in. zajęcia, mające na celu zgrywanie zespołów nurków z różnych państw. Zbierają oni, a następnie analizują dowody, które mogą pomóc w ujawnieniu ewentualnie działającej na terenie Islandii fikcyjnej siatki terrorystycznej – czytamy na portalu. 

 

Źródło: niezalezna.pl,DG RSZ,8FOW

#flotylla #ćwiczenia #nurkowie #Islandia

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo