Polskie dokumenty w Turcji! Posługiwali się nimi syryjscy imigranci

  

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się przerabianiem polskich dowodów osobistych i paszportów oraz handlem bronią i towarami akcyzowymi. Dokumenty trafiały do Turcji, posługiwali się nimi m.in. obywatele Syrii.

Funkcjonariusze SG rozpracowywali grupę ponad dwa lata. W środę, przy wsparciu CBŚP, zatrzymali pięciu mieszkańców Podkarpacia. – Wszystko zaczęło się od tego, że kontrolerzy na przejściach na granicy polsko-ukraińskiej zaczęli zatrzymywać cudzoziemców, którzy posiadali fałszywe polskie dokumenty – mówi portalowi niezalezna.pl mjr Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak działali przestępcy? Członkowie rozbitej grupy kupowali od Polaków za 200-300 zł autentyczne dokumenty, a następnie przerabiali w nich dane – zdjęcia, nazwiska, numery. Następnie dokumenty trafiały kanałem przerzutowym m.in. do Turcji, gdzie były wykorzystywane przez cudzoziemców do przekraczania granicy państwowej lub legalizacji pobytu na terytorium państw Unii Europejskiej. Fałszywymi dokumentami posługiwali się m.in. obywatele Syrii. – Proceder prowadzono na dosyć dużą skalę – podkreśla mjr Elżbieta Pikor.


fot. strazgraniczna.pl

Prowadząc postępowanie funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili, że członkowie grupy przestępczej, oprócz fałszowania i dystrybucji dokumentów, zajmowali się również nielegalnym handlem bronią i amunicją oraz papierosami i alkoholem bez polskich znaków akcyzy.

Grupą przestępczą kierował 42-letni Emil Ł., mieszkaniec Podkarpacia, u którego funkcjonariusze zatrzymali także pistolet maszynowy, broń jednolufową z magazynkiem i tłumikiem oraz amunicję.

Aktualnie prokuratorskie zarzuty usłyszało ośmiu podejrzanych. Prokuratura wystąpiła o tymczasowe aresztowanie 42-latka kierującego grupą przestępczą. Wobec pozostałych osób zastosowano m.in. dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: strazgraniczna.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kierowca autobusu molestował 17-letnią pasażerkę. Został zatrzymany

/ gdansk.policja.gov.pl

  

57-letni kierowca międzymiastowego autobusu usłyszał zarzut molestowania 17-letniej pasażerki. Zamknął nastolatkę w pojeździe i dotykał w intymne miejsca. Został tymczasowo aresztowany. Zdaniem policji mógł się on dopuścić podobnych czynów wobec innych kobiet.

O postawieniu 57-latkowi zarzutu poinformował dzisiaj asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Wyjaśnił, że mężczyźnie zarzucono "doprowadzenie przemocą nastolatki do innej czynności seksualnej". Za taki czyn kodeks karny przewiduje do ośmiu lat więzienia.

Chrzanowski powiedział, że do incydentu doszło w ubiegłym tygodniu w międzymiastowym autobusie, po tym, jak pojazd dojechał do końcowego przystanku w Gdańsku. Kierowca miał zamknąć drzwi pojazdu uniemożliwiając 17-latce wyjście z niego i miał ją dotykać w miejsca intymne.

Sprawę zgłosiła policji matka nastolatki, po tym, jak dziewczyna opowiedziała jej o zdarzeniu.

W mijającym tygodniu funkcjonariusze zatrzymali 57-letniego mieszkańca powiatu brodnickiego.

- Dzięki pracy operacyjnej i procesowej policjanci zdobyli materiał dowodowy, który pozwolił prokuratorowi na przedstawienie mężczyźnie zarzutów

 – poinformował Chrzanowski.

Dodał, że – poza molestowaniem 17-latki, na podstawie zebranych dowodów, mężczyźnie postawiono też zarzut naruszenia nietykalności cielesnej innej pasażerki.

Chrzanowski poinformował, że w czwartek, na wniosek gdańskiej prokuratury, pod nadzorem której prowadzone jest śledztwo w sprawie mężczyzny, sąd postanowił o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące.

Oficer prasowy poinformował, że policja podejrzewa, iż 57-latek mógł już wcześniej dopuszczać się molestowania pasażerek. Funkcjonariusze apelują do ewentualnych pokrzywdzonych i świadków o zgłaszanie się do Komisariatu Policji VIII w Gdańsku (ul. Kartuska 245B, tel. 58 321 68 22).

Policja nie podaje, w jakiej firmie pracował przed zatrzymaniem mężczyzna. Lokalne media, powołując się na nieoficjalne źródła, podały tylko, że prowadził on m.in. autobusy kursujące pomiędzy Gdańskiem a Pruszczem Gdańskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl