Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji minister Mariusz Błaszczak przyznaje, że sytuacja w Calais jest zła i zastanawia się, czy niechęć francuskich władz w dążeniu do rozwiązania tego problemu nie jest przypadkiem motywowana poprawnością polityczną. W sprawie ataków imigrantów na polskich kierowców w rejonie Calais minister Błaszczak interweniował już u szefa francuskiego MSW.

Szef MSWiA zaapelował do Bernarda Cazeneuve, francuskiego ministra spraw wewnętrznych o podjęcie działań, które zapewnią bezpieczeństwo polskim kierowcom w rejonie Calais. W treści listu wyraził swoje zdumienie sytuacją, wktórej służby francuskie nie reagują na ataki imigrantów z krajów afrykańskich, które w ostatnim okresie nasiliły się.

- Napisałem do szefa francuskiego MSW w sprawie napadów na Polaków w Calais, bo zwrócili się do mnie polscy przewoźnicy. Sytuacja w Calais jest zła. Ja się dziwię, że francuskie służby nie reagują, gdy np. ludzie wycinają drzewa, by Jest pewne przyzwolenie ze strony władz francuskich, być może to wynika z poprawności politycznej. Gdyby to byli inni ludzie, niż uchodźcy muzułmańscy, to być może reakcja byłaby inna – mówił na antenie Polskiego Radia minister Błaszczak.


CZYTAJ WIĘCEJ: Calais: Atak na polskiego kierowcę

„Zwracam się do pana ministra w związku z sytuacją, która wywołuje nasze głębokie zaniepokojenie, a dotyczy nasilających się incydentów z udziałem imigrantów przebywających w Calais i okolicach. Zgodnie z informacjami Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, sytuacja polegająca na agresywnych zachowaniach imigrantów wobec polskich kierowców podróżujących przez Kanał La Manche nasiliła się w ostatnim czasie i przybiera formy bezpośrednich ataków, których skutki mogą okazać się tragiczne” – czytamy w treści listu ministra Błaszczaka do szefa francuskiego MSW.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dramat w Calais: „Gwałty, kradzieże, wandalizm. Cierpienie ludzi jest niewyobrażalne”. WIDEO

Szef MSWiA poinformował również, że strona brytyjska zapewniła już odpowiednie procedury w celu zapewnienia bezpieczeństwa polskim kierowcom. Na miejscu są też oficerowie polskiej policji. Mariusz Błaszczak tłumaczył na antenie Polskiego Radia, że od jego spotkania z ministrami spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii służby brytyjskie stanowczo reagowały na wiele aktów agresji skierowanych wobec naszych obywateli.

- Usłyszałem zapewnienia, że służby w Wielkiej Brytanii odpowiedzialne za bezpieczeństwo będą reagować w takich sytuacjach – mówił szef MSWiA.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kierowcy znaleźli sposób na „uchodźców” z Calais. Zobacz czym obwieszają swoje ciężarówki. WIDEO