Dramatyczny list polskiego biskupa z Republiki Środkowoafrykańskiej: „Palą domy i zabijają”

W niezwykle emocjonalnym liście biskup Zbigniew Tadeusz Kusy OFM, który przebywa na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej informuje o dramatycznej sytuacji w swojej diecezji.

twitter.com/1001ptsPL
W niezwykle emocjonalnym liście biskup Zbigniew Tadeusz Kusy OFM, który przebywa na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej informuje o dramatycznej sytuacji w swojej diecezji. O problemach miejscowej ludności przez długi czas milczały media na całym świecie. Tymczasem na terenie diecezji Kaga Bandoro dochodzi do eskalacji przemocy i coraz bardziej zuchwałych ataków na przedstawicieli Kościoła katolickiego.

Z relacji bp. Tadeusza Kusego OFM wynika, że coraz częściej dochodzi do aktów przemocy wymierzonych w chrześcijan. Miejscowa ludność jest zastraszana i mordowana, a miejsca kultu religijnego bezczeszczone.

Poniżej publikujemy pełną treść dramatycznego listu polskiego biskupa:
 

Moi Drodzy!
Być może coś przeniknęło do wiadomości dzienników w Europie (wczoraj wieczorem była krótka informacja w telewizji francuskiej), wiec może i w Polsce było coś o ostatnich wydarzeniach w RŚA?
Aby nie było niejasności, piszę o tym z naszego podwórka.
U nas w trzech parafiach dekanatu centrum, to znaczy dwie w Kaga Bandoro i jednej, 10 km od katedry, co najmniej kilkanaście osób straciło życie w czasie ataków i przemieszczeń po wioskach uzbrojonych rebeliantów muzułmańskich. Kilka dni wcześniej sterroryzowali personel szpitala i chorych, którzy w popłochu uciekli, a rabusie zabrali się do dzieła. Są mniejszością w kraju. Zagarnięta przemocą władza w marcu 2013 r. skończyła się katastrofą polityczną i społeczną dla państwa. Do dziś okupują większą cześć terytorium kraju ( także z pustymi obszarami – parków i rezerwatów), nękają ludzi, kradną, palą domy, zabijają...  Wydawało się, że przez ostatnie miesiące niejako już coś się uspokoiło, a tu na nowo tyle zła.
Tydzień temu napadli na probostwo parafii na północy (NDELE), zabrali cenne rzeczy; w ubiegły piątek także, w dwóch naszych parafiach (świętego Zbawiciela w NDOMETE i Narodzenia Pańskiego w KB), sąsiedniej katedrze. W miejscowości 10 km stąd, przyjechali rano samochodem załadować zrabowane rzeczy z probostwa i państwowego ośrodka zdrowia, później wieczorem powrócili drugi raz zabrać kolejne rzeczy. I to wszystko w sąsiedztwie stacjonujących żołnierzy pakistańskich, pilnujących porządku na barierze wyjazdowej z miasta (podobnie było przy szpitalu, gdzie Pakistańczycy widzieli, co się dzieje i nie zareagowali!)
Proboszcz był nieobecny, przebywał w stolicy, na miejscu był tylko seminarzysta na stażu wakacyjnym, który został uderzony…Pojechałem tam w niedziele rano pocieszyć ludzi, odprawić Msze św. Po kilkukrotnym dzwonieniu zebrała się grupka około 30 osób, później doszło może jeszcze z 20. Kościelny uciekł, chyba około 20 km od wioski, więc Msza była pod strzechą...
Na probostwie porozrzucano rzeczy, proboszczowi zabrano wszystko z szafy, nawet materac z łóżka, zabrano także ornaty i alby, komputer, z jadalni naczynia, talerze, kubki…oraz instrumenty i głośniki dla chóru, ogniwa słoneczne z akcesoriami, dwa motocykle.
A najbardziej mnie dotknęło to, że rozbili głowy figury Maryi i Jezusa noszącej nazwę Matki Bożej Nawiedzenia!
To już znak złości przeciw naszej wierze!

Obecnie, od soboty i niedzieli przybyły nowe jednostki ONZ, Gabończycy i Burundyjczycy, którzy potrafią lepiej zadbać o porządek niż "nasi" stróże pokoju z Pakistanu! Ufamy, że ich obecność powstrzyma gwałtowników.
Jutro do południa mają dotrzeć do Kaga Bandoro siostry misjonarki, oczekiwane już od pewnego czasu. Dlatego od wczoraj wieczorem pozostawiłem mieszkanko w ich domu i pierwszą noc byłem w domu biskupa.
Pozostaje mi - w stosownym czasie - rozpakowanie przeniesionych tutaj  rzeczy.
Póki co, muszę ponotować treści i wiadomości na zebranie diecezjalne, które zaczyna się za tydzień. Zakończy się ono niedzielnym odpustem świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, Patronki naszej katedry i świeceniami diakona.
Mimo trudów, z ufnością chcemy podążać drogą Pana!
 
Polecam wszystkie nasze sprawy Waszym modlitwom.
 
Błogosławię i pozdrawiam bratersko!
+Zbigniew Tadeusz Kusy, OFM

 


Źródło: prowincja.panewniki.pl,niezalezna.pl

#Republika Środkowoafrykańka #biskup #wiara #Kościół

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo