Rosyjskie manewry na Bałtyku. Wiadomo, co zakłóciło odczyt polskich radarów

  

Kilka dni temu dziwne zjawisko dostrzegli na swoich radarach polscy meteorolodzy. W pobliżu Półwyspu Sambijskiego w Obwodzie Kaliningradzkim, kilkadziesiąt kilometrów od linii brzegowej dostrzegli coś, co przypominało ósemki. Mogło to wskazywać na użycie (lub eksplozję) w pobliży granicy polsko-rosyjskiej, wojskowego zagłuszacza radaru - podsumowali meteorolodzy. Co wydarzyło się na Bałtyku? „Rosjanie sprawdzali prawdopodobnie swoje systemy i wyszkolenie operatorów (...), przy okazji wywołując anomalie na polskim radarze meteorologicznym” - napisał portal defence24.pl.

Dziwne zjawisko można było zaobserwować na radarach meteorologicznych 15 i 16 września.

Trzeba przyznać, że to co zobaczyliśmy na odbiciu radarów, wzbudziło nasze spore zdumienie. Zakłócenia radarów meteorologicznych są zjawiskiem częstym i znanym. Jednak takiego zaburzenia żaden z nas nie pamięta. Zdziwienie budzi przede wszystkim jego forma – zwielokrotnionych ósemek 

- informował kilka dni temu portal meteomodel.pl.

Specjaliści doszli do wniosku, że Rosjanie testowali system przeciwdziałania namiarom radarowym. Polega on na tym, że z samolotu wyrzuca się w powietrze chmurę celów pozornych - paski aluminium, albo powlekane metalem włókno szklane lub plastik. Na ekranie radaru wygląda jak grupa celów.

Czytaj więcej: Co się wydarzyło przy polsko-rosyjskiej granicy? Niepokojące odczyty radarów

Analizę tego, co wydarzyło się na Bałtyku przeprowadził portal defence24.pl.

Były tam prowadzone w tym czasie dwa oficjalne ćwiczenia okrętowe. Pierwsze dotyczyło sił przeciwminowych i wzięło w nim udział pięć trałowców. (...). Z kolei zadanie ogniowe realizowano oficjalnie w odniesieniu do bomb kasetowych SAB-250 zrzucanych z bombowca Su-24 z 4. Samodzielnego Pułku Morskiego Lotnictwa Szturmowego z Czerniachowska. Bomby te tworzą efekt świetlny tzw. „girlandy”, które są przez mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego często uznawane za niezidentyfikowane obiekty latające UFO. Co ciekawe Rosjanie nie poinformowali tym razem, że ćwiczono w jak najbardziej realnych warunkach – w tym w środowisku zakłóceń radioelektronicznych

- opisał zdarzenia.

Rosjanie mieli wykorzystać właśnie chaffy, czyli urządzenia służące zmyleniu radarów.

Nie wiadomo na pewno, jaki system mogli zastosować Rosjanie i jaki samolot został wykorzystany do postawienia zakłóceń. Jest to niemożliwe przede wszystkim dlatego, że w Rosji duża część statków powietrznych posiada wyrzutnię „chaffów” zarówno tych - działających w paśmie podczerwieni (flary), jak i w pasmie radiolokacyjnym

- dodaje defence24.pl.

Zdaniem portalu, „chmura chaffów opuściła rosyjski poligon i dotarła na polskie wody terytorialne – być może częściowo opadając nawet na Krynicę Morską. A to już nie powinno się wydarzyć”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,meteomodel.pl,defence24.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

British Airways. Szykuje się strajk pilotów

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Piloci British Airways zamierzają strajkować przez trzy dni we wrześniu - 9., 10. i 27. dnia miesiąca. Poinformował o tym związek zawodowy pilotów brytyjskich linii lotniczych. W zeszłym miesiącu zdecydowana większość pilotów British Airways opowiedziała się za akcją strajkową w sporze płacowym.

Związek napisał w wydanym w piątek oświadczeniu, że powiadomił British Airways, iż wezwie swych członków do strajku we wrześniu. Podkreślono, że oferta płacowa złożona przez British Airways nie zostanie zaaprobowana przez większość pilotów.

Linie British Airways uznały, że akcja strajkowa jest nieuzasadniona, twierdząc, że ich oferta płacowa jest godziwa, i ostrzegając, że strajki naraziłyby na kłopoty dziesiątki tysięcy pasażerów.

Poinformowano, że wprowadzane są zmiany do rozkładu lotów.

"Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić podróże tak wielu ludziom, jak to będzie możliwe"

- napisano w oświadczeniu, zastrzegając jednak, że "jest prawdopodobne, iż wielu pasażerów nie będzie się mogło udać w podróż".

Zapewniono, że pasażerom, których loty zostaną odwołane, oferowany będzie zwrot pieniędzy za bilety bądź zmiana rezerwacji. Rozważany jest też leasing samolotów i załóg innych linii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl