Na poligonie w Żaganiu trwa ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Pantera-16. Bierze w nim udział ponad 800 żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej, wzmocnionych żołnierzami ze 173. Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

20 września ćwiczące pododdziały weszły do walki, wykonując desant spadochronowy. W tym roku podczas ćwiczeń Pantera-16 sprawdzana jest gotowość do działania zgodnie z bojowym przeznaczeniem żołnierzy 18. Batalionu powietrznodesantowego z Bielska-Białej. Weryfikacja przygotowania i zgrania pododdziałów bielskich spadochroniarzy będzie przebiegać na poligonie w Żaganiu. W czasie szkolenia będą oni musieli wykonać jeszcze między innymi odtworzenie zdolności bojowych po desantowaniu, szturm na obiekt, odzyskanie utraconego personelu, obronę przyczółka desantowego i połączenie z wojskami własnymi – podaje z kolei oficjalny portal 6. Brygady Powietrznodesantowej. 

Ćwiczenie Pantera-16 rozpoczyna cykl szkoleń z żołnierzami 173. Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty pod kryptonimem Airborne Detachment-16, które będą trwać do początku przyszłego roku.