W USA poznali raport o Polsce

  

Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris zaprezentowali w Stanach Zjednoczonych raport o demokracji i prawach człowieka w Polsce. Dokument to odpowiedź na nieścisłe i fragmentaryczne relacje o sytuacji w naszym kraju pojawiające się w międzynarodowych mediach. Publikacja została zaprezentowana w amerykańskich think tankach. Trafiła także do kongresmenów i senatorów.

Treść dokumentu zaprezentowali dr Joanna Banasiuk i dr Tymoteusz Zych. Prezentacja odbyła się w waszyngtońskim Institute of World Politics. Wśród uczestników obecni byli pracownicy amerykańskich instytucji państwowych, w tym Departamentu Stanu. Odrębnie raport został przedstawiony w dwóch prestiżowych amerykańskich think tankach: Heritage Foundation i Federalist Society.

Ponadto z treścią raportu mogli zapoznali się również przedstawiciele amerykańskiej Komisji Helsińskiej oraz doradcy senatorów Dana Coatsa (Indiana), Marka Kirka (Illinois) i Richarda Burra (Północna Karolina).

- Rozmówcy wyrazili zainteresowanie sytuacją w Polsce i zwracali uwagę, że wiele z przedstawionych w raporcie tematów, nie zaistniało w ogóle w amerykańskich mediach. Inne natomiast pokazywane były fragmentarycznie i nieściśle – informuje Ordo Iuris.

Raport „Polska w 2016 r. – stan demokracji, praw człowieka i rządów prawa” to pierwsze anglojęzyczne, oparte na faktach i kompleksowej analizie prawnej studium na ten temat. Pierwsza część raportu zawiera analizę najnowszych zmian w dwunastu sferach polskiego prawa, które stały się przedmiotem szerokiej dyskusji zarówno w Polsce, jak i na forum międzynarodowym. Chodzi o dyskusję na temat składu i organizacji Trybunału Konstytucyjnego, sytuację uchodźców i ekonomicznych imigrantów w Polsce, problematykę wolności słowa i wolności zgromadzeń, zmiany prawne w zakresie mediów publicznych, polityki rodzinnej i praw rodziców, ustawę o działaniach antyterrorystycznych, a także ustawę Prawo o prokuraturze oraz zmiany w ustawie o policji.

Ponadto pobytu w Stanach Zjednoczonych, dr Joanna Banasiuk i dr Tymoteusz Zych, przedstawili także założenia obywatelskiego projektu „Stop aborcji” oraz inne inicjatywy na rzecz prawnej ochrony życia i rodziny podejmowane w Polsce.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Ordo Iuris

Tagi

Wczytuję komentarze...


Z kwarantanny na zakupy. Dostali po 30 tys. zł kary

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/ivabalk/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Po 30 tys. złotych kary wymierzył Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mińsku Mazowieckim dwóm mieszkańcom miasta – poinformował dziś st. asp. Marcin Zagórski z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim. 26-latek i 27-latek wielokrotnie naruszyli obowiązki wynikające z objęcia ich kwarantanną domową.

Jak informował wcześniej policjant, funkcjonariusze mińskiej komendy otrzymali sygnał o możliwości złamania zasad kwarantanny domowej przez dwóch mińszczan. Potwierdzili te informacje m.in. na nagraniach z kamer monitoringu miejskiego. Wynikało z nich, że dwóch mężczyzn w wieku 26 i 27 lat, po kontroli dokonanej przez policjantów, opuszczało swoje mieszkanie, udając się do pobliskiego sklepu.

Policjanci wszczęli postępowanie dot. sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia innych osób poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego, informacja o naruszeniu zasad kwarantanny została też przekazana Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu, który wszczął własne postępowanie.

"Wczoraj policjanci mińskiej komendy doręczyli 26- i 27-latkowi decyzje inspektora sanitarnego, z której wynika, że za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny i lekkomyślne niweczenie wysiłków Państwa Polskiego w celu opanowania epidemii, obaj zostali ukarani maksymalnymi karami finansowymi po 30 tys. zł"

– przekazał w czwartek st. asp. Marcin Zagórski.

Dodał, że policjanci nieustannie apelują o przestrzeganie ograniczeń w przemieszczaniu się. Wśród służb, które walczą ze wzrostem zachorowalności na COVID-19, są lekarze, pielęgniarki, laboranci, personel medyczny, policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, żołnierze i wiele innych osób. "Pomóżmy im w tej walce i stosujmy się do wprowadzonych obostrzeń. Epidemia minie, a dzięki naszej odpowiedzialności uratujemy zdrowie i życie naszych bliskich" - zaapelował policjant.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts