Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris zaprezentowali w Stanach Zjednoczonych raport o demokracji i prawach człowieka w Polsce. Dokument to odpowiedź na nieścisłe i fragmentaryczne relacje o sytuacji w naszym kraju pojawiające się w międzynarodowych mediach. Publikacja została zaprezentowana w amerykańskich think tankach. Trafiła także do kongresmenów i senatorów.

Treść dokumentu zaprezentowali dr Joanna Banasiuk i dr Tymoteusz Zych. Prezentacja odbyła się w waszyngtońskim Institute of World Politics. Wśród uczestników obecni byli pracownicy amerykańskich instytucji państwowych, w tym Departamentu Stanu. Odrębnie raport został przedstawiony w dwóch prestiżowych amerykańskich think tankach: Heritage Foundation i Federalist Society.

Ponadto z treścią raportu mogli zapoznali się również przedstawiciele amerykańskiej Komisji Helsińskiej oraz doradcy senatorów Dana Coatsa (Indiana), Marka Kirka (Illinois) i Richarda Burra (Północna Karolina).

- Rozmówcy wyrazili zainteresowanie sytuacją w Polsce i zwracali uwagę, że wiele z przedstawionych w raporcie tematów, nie zaistniało w ogóle w amerykańskich mediach. Inne natomiast pokazywane były fragmentarycznie i nieściśle – informuje Ordo Iuris.

Raport „Polska w 2016 r. – stan demokracji, praw człowieka i rządów prawa” to pierwsze anglojęzyczne, oparte na faktach i kompleksowej analizie prawnej studium na ten temat. Pierwsza część raportu zawiera analizę najnowszych zmian w dwunastu sferach polskiego prawa, które stały się przedmiotem szerokiej dyskusji zarówno w Polsce, jak i na forum międzynarodowym. Chodzi o dyskusję na temat składu i organizacji Trybunału Konstytucyjnego, sytuację uchodźców i ekonomicznych imigrantów w Polsce, problematykę wolności słowa i wolności zgromadzeń, zmiany prawne w zakresie mediów publicznych, polityki rodzinnej i praw rodziców, ustawę o działaniach antyterrorystycznych, a także ustawę Prawo o prokuraturze oraz zmiany w ustawie o policji.

Ponadto pobytu w Stanach Zjednoczonych, dr Joanna Banasiuk i dr Tymoteusz Zych, przedstawili także założenia obywatelskiego projektu „Stop aborcji” oraz inne inicjatywy na rzecz prawnej ochrony życia i rodziny podejmowane w Polsce.