Szef MSWiA oraz wiceminister Jakub Skiba podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych spotkali się z Polonią amerykańską. Spotkanie odbyło się w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Minister Mariusz Błaszczak przebywa w Nowym Jorku w związku z udziałem w szczycie na temat dużych ruchów migrantów i uchodźców, zwołanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Podczas spotkania minister przypomniał o konieczności kształtowania pozytywnej polityki historycznej, przypominając o symbolicznej dacie, w której odbywało się spotkanie – 17 września. Szef MSWiA, w towarzystwie byłej prezes instytutu Magdaleny Kapuścińskiej, zapoznał się ze zbiorami archiwalnymi instytucji.

Państwo mają wpływ na to, aby niezależnie od tego, kto zostanie prezydentem USA, wojska NATO i USA stacjonowały w Polsce 

– podkreślił podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak.

W spotkaniu z szefem MSWiA oprócz przedstawicieli Instytutu Piłsudskiego wzięli udział także członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Konsulacie RP. Rada zrzesza obecnie 60 osób. Są to liderzy największych organizacji polonijnych działających w metropolii nowojorskiej i w całym okręgu konsularnym. W spotkaniu brali udział także członkowie Pulaski Association, które zrzesza przedstawicieli biznesu oraz organizacji zrzeszających policjantów polskiego pochodzenia i  mediów.