Antoni Macierewicz: Anodina chce spotkania z nową podkomisją smoleńską

Tatiana Anodina, szefowa MAK, chce spotkać się z nową podkomisją smoleńską.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Tatiana Anodina, szefowa MAK, chce spotkać się z nową podkomisją smoleńską. Co więcej - Rosja zwróciła się do Polski z prośbą o przekazanie materiałów dowodowych, które są w posiadaniu komisji. Takie informacje przekazał dziś na antenie radiowej Jedynki minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

– Widać wyraźnie, że zarówno nasza aktywność na arenie międzynarodowej (...), jak i prace komisji badania wypadków lotniczych lotnictwa państwowego, które przedstawiły bezsporny materiał dowodowy pokazujący, że dotychczasowe analizy MAK są mało wartościowe, skutkują – skomentował szef MON.

Na czwartkowej konferencji podkomisji smoleńskiej przedstawiono nowe fakty i dowody dotyczące katastrofy w Smoleńsku. Stwierdzono m.in., że komisji Millera były znane zapisy o niesprawności samolotu. Znaleźliśmy pełne zapisy polskiej i rosyjskiej czarnej skrzynki. Widać, że z polskiej wycięto trzy sekundy, a z rosyjskiej pięć sekund – mówił podczas konferencji prof. Kazimierz Nowaczyk. Z rejestratorów usunięto informacje m. in. o niesprawności pierwszego silnika, niesprawności pierwszego generatora oraz niesprawności wysokościomierzy radiowych. – Wszystko to działo się przed TAWS 38 [urządzenie techniczne montowane na pokładzie statków powietrznych w celu ostrzegania pilotów o zbliżaniu się do powierzchni gruntu], który w raportach polskim i rosyjskim starano się ukryć poprzez wycinanie elementów nagrań z czarnej skrzynki – podkreślił Nowaczyk.

Komisja wydała też oświadczenie w sprawie rzekomej obecności w kokpicie gen. Błasika. Czytamy w nim:

„Wobec twierdzeń o obecności generała Andrzeja Błasika w kokpicie stwierdzamy, że jego głos nie został zidentyfikowany po pierwsze przez żadną z trzech osób z podkomisji dobrze ją znających, po drugie przez żadną ze specjalistycznych ekspertyz”.


Komisja zaprezentowała także wizualizację ostatnich sekund lotu Tu-154. Do badań komisji włączyli się naukowcy z innych krajów, m.in. Frank Taylor, brytyjski ekspert lotniczy, wykładowca Cranfield University, który po zapoznaniu się z wynikami prac zespołu Laska stwierdził, że „przygotowany raport wymaga przeprowadzenia całego postępowania na nowo” m.in. z powodu całkowitego pominięcia analizy nagrań z mikrofonu przestrzennego samolotu.

 


Źródło: Polskie Radio,niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie

#Tatiana Anodina #katastrofa smoleńska #MAK #Antoni Macierewicz

Magdalena Piejko,Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo