Żołnierze, przygotowujący się do udziału w V. zmianie misji Resolute Support w Afganistanie zakończyli już zasadniczy etap szkolenia i zostali poddani kilkudniowym egzaminom przez komisję z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – podaje oficjalny portal 10. Brygady Logistycznej z Opola. 

Wszyscy żołnierze, którzy wchodzą w skład NSE, przed wylotem w rejon misji musieli przejść obowiązkowe szkolenie, przygotowujące ich do działania w specyficznych warunkach, mocno odbiegających od tych panujących w kraju – czytamy na portalu 10BLog. 

Stopień przygotowania do misji oceniał zespół oficerów z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pod przewodnictwem podpułkownika Dariusza Nawrota. Sprawdzono dokumentację oraz wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne żołnierzy. Ćwiczenie praktyczne odbyło się w instalacji, odwzorowującej wycinek bazy Bagram w Afganistanie. Żołnierze rozwiązywali zadania logistyczne oraz sytuacje, z którymi mogą spotkać się w rejonie działań, w tym ostrzał bazy, atak bronią chemiczną oraz udzielanie pierwszej pomocy czy wezwanie zespołu MEDEVAC. Komisja uważnie przyglądała się również żołnierzom, pełniącym służbę na bramie wjazdowej, gdzie musieli oni odeprzeć atak na bazę – informuje opolska brygada.

Misja Resolute Support ma charakter doradczo-szkoleniowy, a jej głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu.