Dopuszczono się zdrady dyplomatycznej? Prokuratura wznawia śledztwa smoleńskie

Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy, pierwszy zastępca prokuratora generalnego, podał, że wznowiono pięć śledztw smoleńskich w sprawach zaniechań czy niedopełnienia obowiązków przez urzędn

arch.
Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy, pierwszy zastępca prokuratora generalnego, podał, że wznowiono pięć śledztw smoleńskich w sprawach zaniechań czy niedopełnienia obowiązków przez urzędników i poprzednie władze. – Mówimy tutaj o tzw. zdradzie dyplomatycznej – dodał rozmówca Radia Wnet.
 
Są nowe dowody dotyczące tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. ABW przekazała je podkomisji smoleńskiej.

Z materiałów wynika, że między odległością do pasa startowego, jaką obsługa lotniska podała załodze, a odległością rzeczywistą, była znaczna różnica; mogła mieć ona wpływ na przebieg lądowania – powiedział dr Wacław Berczyński, który stoi na czele podkomisji.
 
We czwartek mają zostać upublicznione nagrania komisji Jerzego Millera.
 
Przekaz musi być spójny, tak żeby nie wzbudzał wśród odbiorców żadnych wątpliwości - w ten sposób Miller przekonywał członków komisji badającej katastrofę smoleńską, aby komisja nie informowała społeczeństwa na temat ustaleń, które mogą wzbudzać oburzenie.

„Gazeta Polska” dotarła do dokumentu dowodzącego, że eksperci, którzy w 2010 r. pojechali do Rosji, w ogóle nie badali wraku Tu-154M!

Odniósł się do tego Bogdan Święczkowski.

To postępowanie nadzoruje prokurator Marek Pasionek. Natomiast z tego co wiem prokuratorzy z zespołu śledczego w ostatnim czasie zakończyli prace analityczne i podjęli już decyzje procesowe. M. in. polegające na podjęciu umorzonych wcześniej śledztw dotyczących zaniechań, czy braku działań czy przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w związku z wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej. Dotyczy to nie tylko prokuratorów, urzędników komisji Millera, ale także innych osób, które mogły utrudnić wyjaśnianie przebiegu tejże katastrofy. Jest to około 4-5 postępowań, które w tej chwili toczą się na nowo. Mamy zamiar bardzo dokładnie wyjaśnić wszystkie powody zaniechań podjętych przez poprzednie władze, m.in. prokuratury, ale także najwyższych władz państwowych. Tutaj mowa jest o tzw. zdradzie dyplomatycznej

– mówił.
 
Czym jest zdrada dyplomatyczna wg. kodeksu karnego:

„Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. -  art. 129 kk.

Będziemy także badać dlaczego nie powołano wspólnego zespołu śledczego, dlaczego w ramach prokuratury wydawano opinie, które mówią, że taki zespół nie mógł zostać powołany pod czas gdy bardzo wiele specjalistów, prokuratorów twierdziło, że taki zespół powinien wręcz być powołany, bo taką wolę zadeklarowała wtedy strona rosyjska – o czym mało kto pamięta

– dodał.
 
Zdaniem prokuratora postępowania będą prowadzone w sposób energiczny i systematycznie będą wyjaśniane poszczególne wątki istotne z punktu widzenia zaniechań, które pojawiły się w toku tego postępowania karnego.

 Źródło: radiownet.pl,niezalezna.pl

 

#zdrada dyplomatyczna #śledztwa smoleńskie #Smoleńsk #Bogdan Święczkowski

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo