W latach 2016-2017 szwedzki koncern Saab dostarczy łotewskim siłom zbrojnym kolejne przeciwlotnicze rakiety krótkiego zasięgu RBS 70 przeznaczone głównie do zwalczania śmigłowców i samolotów szturmowych.
 
Jak podaje portal kresy24.pl, pierwsze rakiety RBS-70 Łotwa zakupiła jeszcze w 2004 r. Obecna dostawa ma zwiększyć możliwości łotewskiej obrony przeciwlotniczej, szczególnie wobec zagrożenia ze strony śmigłowców i samolotów szturmowych. Zakup o wartości 3,6 mln euro obejmuje również wyposażenie i szkolenie.
 
Nie ujawniono dokładnego zakresu transakcji. Oficjalny komunikat informuje jedynie o pociskach, ale przypuszcza się, że dostawa obejmie również wyrzutnie. To właśnie z nich operator oświetla cel wiązką laserową, na którą naprowadzają się rakiety RBS-70. Zasięg systemu z pociskami BOLIDE to około 8 km, a pułap – 5000 m. Istnieje również nowa generacja zestawów – RBS 70 NG.
 
Szwedzi informują, że dotychczas ich produkt kupiło już 19 państw – łącznie do odbiorców trafiło ponad 1,6 tys. wyrzutni i 17 tys. rakiet. W ub. roku Łotwa zdecydowała również o zakupie przenośnych wyrzutni Stinger oraz radarów wykrywania i śledzenia celów powietrznych. W związku z kryzysem na Ukrainie podwyższono łotewskie wydatki obronne.