Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w imieniu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów złożyła własny projekt rezolucji przed zaplanowaną na jutro debatą plenarną w Parlamencie Europejskim. „Nowe projekty legislacyjne takie jak ustawa antyterrorystyczna, zmiany w kodeksie postępowania karnego, ustawa o prokuraturze czy ustawie medialnej nie powinny być przedmiotem ingerencji instytucji UE” – wskazują europosłowie PiS.

Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w swoim projekcie przypomniała, że zmiany w regulacjach dotyczących aborcji nie są obecnie przedmiotem obrad Sejmu a instytucje unijne nie powinny ingerować w sfery moralności i życia rodzinnego, które są regulowane wyłącznie przez państwa członkowskie.

Europosłowie podkreślają, że kryzys konstytucyjny został zainicjowany podczas poprzedniej kadencji Parlamentu, zaś obecny rząd wykazał się dobrą wolą i zareagował na żądania Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej poprzez przygotowanie nowej ustawy o TK i publikację 21 werdyktów Trybunału. Wciąż trwają także konsultacje między Komisją Europejską i Polską, swoje prace prowadzi również zespół ekspertów powołany przez Marszałka Sejmu.

W dokumencie europosłowie odnieśli się ponadto do kwestii Puszczy Białowieskiej.

„Działania rządu w Puszczy Białowieskiej były konieczne, aby uratować las i przestrzegać tym samym prawa UE (dyrektywa siedliskowa), ponieważ brak działań doprowadziłby do utraty różnorodności biologicznej na masową skalę” – czytamy w dokumencie.