Akademia piłkarska Lecha ma pierwszego zagranicznego partnera. Jest nim niemieckie HSV. Umowa partnerska została zawarta na okres dwóch lat - poinformował poznański klub.

Współpraca pomiędzy akademiami Lecha i HSV funkcjonować będzie zarówno na płaszczyźnie wymiany wiedzy oraz doświadczeń, jak i w sferze stricte rywalizacji sportowej. W Wielkopolsce lub Hamburgu sparingi rozgrywać będą praktycznie wszystkie drużyny. Dotyczy to zarówno poznańskiej części dziecięcej (U-8-U-14) jak i zespołów U-15, U-17 i U-19, które na co dzień trenują już we Wronkach i w Popowie.

- Chcemy w ten sposób w pełni wykorzystać potencjał zainicjowanego partnerstwa - tłumaczy Piotr Sadowski, dyrektor zarządzający ALP. - Dzięki temu praktycznie każda nasza drużyna będzie miała okazję co najmniej raz w sezonie zmierzyć się z zespołem rówieśników z HSV, a na kadry szkoleniowe i zarządzające akademią czekają ciekawe staże - dodaje.


Raz w sezonie na tygodniowy staż do Hamburga będzie mogło wyjechać dwóch trenerów drużyn młodzieżowych „Kolejorza”, a HSV przyśle do Poznania przedstawicieli swoich sztabów szkoleniowych, którzy tutaj dzielić się będą swoją wiedzą i doświadczeniem. Podobną wizytację w siedzibie klubu Bundesligi będą mogli odbyć przedstawiciele kadry zarządzającej ALP.

Akademia piłkarska HSV jest jedną z dziewięciu o statusie trzech gwiazdek. Na czym polega takie oznaczenie? To efekt certyfikacji klubów 1. i 2. Bundesligi przez firmę Double Pass (2007 i 2012) - podczas audytu monitorowano około 500 najróżniejszych elementów pogrupowanych na 8 sfer funkcjonowania projektów szkoleniowych, m.in. infrastrukturę, zarządzanie, czy skuteczność w promowaniu swoich wychowanków do poziomu profesjonalnych karier. Choć oficjalnie nie przedstawiono wyników audytu, to mówi się, że trzema gwiazdkami w 2012 roku wyróżnione zostały FSV Mainz, Bayer Leverkusen, Hertha BSC, 1.FC Nürnberg, Borussia Mönchengladbach, VfB Stuttgart, 1. FC Köln, SC Freiburg i właśnie Hamburger SV.